.
شماره منبع تيتر تاريخ نمایش
92318 ایرنا واعظی: ظرفیت شبکه پهن باند کشور با 15 درصد افزایش به 10 هزارگیگابایت رسید

وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تحول بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور در دولت یازدهم گفت:اکنون ظرفیت شبکه پهن باند کشور با رشدی 15 درصدی به بیش از 10 هزارگیگابایت افزایش یافته است.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمود واعظی روز دوشنبه در مراسم افتتاح پروژه شبکه دسترسی برپایه فیبرنوری شرکت مخابرات ایران با نام تجاری تانوما با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در مرکز مخابرات شهید فرد اسدی تهران، ادامه داد: اکنون ظرفیت شبکه انتقال کشوراز 900 گیگابایت ابتدای دولت یازدهم با رشدی 11 برابری به 10 هزار گیگابایت رسیده است.
عضو هیات دولت با یادآوری اینکه تنها یک یا دو شهر کشور در ابتدای دولت یازدهم دارای نسل سوم تلفن همراه بودند اضافه کرد: اکنون 900 شهر کشور نسل سوم تلفن همراه دارند و دولت متعهد شده است تاپایان کارخود همه شهرهای کشور را به نسل سوم تلفن همراه که مزایای زیادی دارد مجهز کند.
واعظی خاطرنشان ساخـت: نسل چهارم تلفن همراه در ابتدای دولت یازدهم در هیچ شهری از شهرهای ایران وجود نداشت در حالی که اکنون 742 شهر به این نسل جدید تلفن همراه مجهز شده اند.
وزیرارتباطات با تاکید براینکه پیش از دولت یازدهم اینترنت در هیچ روستای ایران وجود نداشت گفت: اکنون و در سایه تلاش های دولت بیش از 27 هزار روستای کشور دارای اینترنت شده که می توانند بر این بستر سایرخدمات را نیز دریافت دارند.
واعظی اضافه کرد: اکنون بیش از 50 مرکز داده(دیتا سنتر) بزرگ در کشور وجود دارد و هفت مرکز تبادل ترافیک فعال به تبادل ترافیک در کشور کمک می کنند و تولید کنندگان محتوا نیز افزایش یافته اند.
عضوکابینه دولت تدبیرو امید از افزایش تعداد کاربران اینترنت کشور که تا پیش از این دولت تنها سه میلیون و 500 هزار نفر بودند خبر داد و عنوان کرد: اکنون تعدادکاربران فعال اینترنت کشور به بیش از 43 میلیون نفر رسیده است.
واعظی گفت: دولت یازدهم با شناخت درست از تکنولوژی آی.سی.تی و اثر مثبتی که در رشد تولید ناخالص داخلی دارد این تکنولوژی را درخدمت توسعه کشور قرارداد درحالی که پیش از این دولت نگاه به آی.سی.تی نگاهی تشریفاتی بود.
وزیرارتباطات به سیاست های دولت یازدهم برای توسعه بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد و ادامه داد: تحقق دسترسی آزاد به اطلاعات که گرچه پیش از این دولت وجود داشت اما اجرایی نشده بود از اهداف دولت است که برای آن با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مصوبه ای تنظیم و تصویب شد و اکنون دولت با همه فشارهایی که در این باره بر وی وارد می شود دربرابر فشارها ایستادگی کرده تا در این زمینه از جهان عقب نمانیم.
واعظی تحقق حقوق شهروندی که بخش بزرگ آن در ارتباطات و فناوری اطلاعات مستتر است را از سیاست های دولت برای توسعه آی.سی.تی برشمرد و گفت: قیم مردم نیستیم در عین اینکه مخالف موارد غیراخلاقی و ضربه زننده به اسلام و امنیت کشور هستیم اما دسترسی به غیر از این موارد را حق همه مردم می دانیم.
عضوهیات دولت به وجود شبکه های اجتماعی در اثر تلاش های دولت یازدهم برای تحقق دسترسی آزاد مردم به اطلاعات اشاره کرد که برخی مصرانه تلاش دارند محدودیت برای آنها ایجاد کنند گفت: اکنون همان هایی که وجود شبکه های اجتماعی را ابتدابرنمی تافتند اما اکنون تعدادزیادی از آنها را برای خود خریداری کرده اند درعین حال تلاش می کنند به هرطریق شده ایجاد محدودیت کنند.
واعظی یکی از سیاست های اصلی دولت یازدهم را تلاش برای کاهش شکاف دیجیتالی بین مناطق مختلف کشور برشمرد و ادامه داد: دولت نگاه ویژه ای در این زمینه به روستاها، مناطق مرزی، نقاط محروم و کم برخوردار کرده است به گونه ای که اکنون هیچ روستایی در کشور نیست که دارای تلفن نباشد.
وزیرارتباطات از تلاش برای درخدمت درآوردن امکانات آی.سی.تی با هدف ایجاد اشتغال خبرداد و اذعان داشت:سال گذشته براین اساس یک صد هزار شغل ایجاد شد و امسال نیز این روند ادامه خواهد داشت.
به گزارش ایرنا، مراسم بهره برداری از طرح شبکه دسترسی برپایه فیبر نوری (تانوما) شرکت مخابرات ایران با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رسول سرائیان مدیرعامل شرکت مخابرات ایران درحال برگزاری است.

 

1396/02/04 2
92316 مهر-آی سی تی پرس-الف معاون وزیر ارتباطات خبر داد: سرعت دسترسی به اینترنت به ۱۰۰ مگابیت می رسد

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به افتتاح فاز نخست شبکه دسترسی فیبرنوری در منازل گفت: با اجرای این پروژه سرعت ۵۰ تا ۱۰۰ مگابیت در ثانیه برای کاربران پیش بینی شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، برات قنبری امروز در مراسم بهره برداری از فاز نخست شبکه دسترسی فیبرنوری در منازل (تانوما) که صبح امروز با حضور معاون اول رئیس جمهور گفت: این پروژه تمامی نیازهای کاربران را در کمترین زمان و بهترین کیفیت فراهم می کند.

رئیس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران ادامه داد: پروژه اتصال منازل به شبکه فیبر نوری مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در جهت تکمیل فاز سوم شبکه ملی اطلاعات است و پیش بینی می کنیم سرعت دسترسی به شبکه را از ۵۰ تا ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه برای کاربران فراهم کند.

وی ایجاد ظرفیت برای یک میلیون مشترک در هر شهر را از جمله ویژگی های فاز نخست این پروژه عنوان کرد و افزود: در این زمینه ۱۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و دو هزار کیلومتر فیبر نوری جدید در کشور نصب شده است.

به گفته معاون وزیر ارتباطات شرکت مخابرات موفق به ایجاد بیش از ۱۰۰ هزار فرصت شغلی پایدار در این زمینه شده است.

وی با بیان اینکه ۵۰ درصد از سرمایه گذار ۲۵ هزار میلیارد تومانی صورت گرفته در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات توسط مخابرات انجام شده است، گفت: طبق اهداف برنامه ششم توسعه برای ارتقا جایگاه کشور در منطقه باید جایگاه ایران ۳۰۰ درصد افزایش یابد. در این زمینه تغییر نگاه، اصلاح ساختار و اتخاذ رویکردهای جدید در توسعه بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش مهر در این مراسم شبکه فیبر نوری منازل به صورت نمادین و با سرعت ۸۸۴ مگابیت بر ثانیه در حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر ارتباطات، استاندار تهران و نمایندگان مجلس تست و راه اندازی شد.

 

1396/02/04 2
92312 فارس-سیتنا-تماس نیوز-آی سی تی پرس وزیر ارتباطات: نمی‌خواهیم قَیِم مردم باشیم که چه چیزی را بدانند یا ندانند/ شبکه دسترسی فیبر نوری حلقه مفقوده شبکه ملی اطلاعات است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه شبکه FTTX (دسترسی بر پایه فیبر نوری) حلقه مفقوده شبکه ملی اطلاعات است، گفت: فقط شرکت مخابرات و شرکت ایرانیان‌نت قادر به انجام این پروژه هستند که ایرانیان‌نت مشکل سرمایه‌گذار خارجی دارد و مخابرات پروژه را انجام داد.

 

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، محمود واعظی در مراسم افتتاح شبکه دسترسی بر پایه فیبر نوری مخابرات (تانوما) اظهارداشت: در 2 دوره قبلی دولت نگاه به ICT نگاه تشریفاتی بود که در نتیجه این نگاه حتی بحث ادغام وزارت راه و شهرسازی با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح شد که هیچگاه نفهمیده‌ام چرا دولت قبل ایده ادغام این 2 وزارتخانه را داشت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: در 3.5 سال گذشته برای جلب اعتماد بخش خصوصی تلاش کردیم و بخش خصوصی را همکار خود دیدیم و اعتقاد داریم بخش خصوصی در کنار بخش دولتی باید فعالیت کند و در کنار یک ریال سرمایه‌گذاری دولتی، 3 تا 4 برابر سرمایه‌گذار بخش خصوصی وارد شود.

وی با اشاره به آماری از عملکرد دولت یازدهم در بخش ارتباطات گفت: در مدت فعالیت این دولت ظرفیت شبکه انتقال نوری 11 برابر و ظرفیت پهنای باند 15 برابر شده و همچنین تا پایان دولت تمامی شهرها از نسل 3 موبایل برخوردار خواهند شد.

واعظی با اشاره به اینکه حقوق شهروندی که از سوی دولت یازدهم پیگیری می‌شود بخش قابل توجهی در حوزه ICT دارد، تاکید کرد: طبق این حقوق شهروندی معتقدیم شبکه‌های اجتماعی باید برای استفاده مردم باز باشند و به غیر از آنچه که منافی عفت عمومی و غیر اخلاقی است و با آن مخالفیم نمی‌خواهیم قیم مردم باشیم چه چیزی را بدانند یا ندانند.

وی ادامه داد: می‌بینیم کسانی که روزی خودشان مخالف شبکه‌های اجتماعی بودند و حالا در آنها سرمایه‌گذاری کردند خواستار بسته شدن شبکه‌های اجتماعی هستند اما دولت این موارد را جزء حقوق شهروندی می‌داند و با بسته شدن آن مخالف است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه 5 رشته مرتبط با ICT بیشترین فارغ‌التحصیل دانشگاهی را دارند، گفت: سال گذشته 100 هزار شغل ایجاد کرده‌ایم.

واعظی تصریح کرد: FTTX حلقه مفقوده شبکه ملی اطلاعات است که فقط شرکت مخابرات ایران و اپراتور فیبر نوری ایرانیان نت قادر به انجام آن هستند. در این‌باره ایرانیان نت مشکل سرمایه دارد و در حال فراهم کردن سرمایه‌گذار خارجی برای آن هستیم و شرکت مخابرات پروژه را انجام داده است که در نهایت این پروژه تحول اساسی در سرعت پیشرفت شبکه ملی اطلاعات ایجاد خواهد کرد.

واعظی ادامه داد: در آستانه انتخابات کسی که خود زمانی وزیر این وزارتخانه بوده و شبکه ملی اطلاعات را انجام نداده اکنون می‌گوید فکر نمی‌کنم بیشتر از 10 درصد این شبکه راه‌اندازی شده باشد اما جای خوشحالی است که همین فرد حداقل راه‌اندازی این شبکه را حتی به میزان 10 درصد قبول دارد.

 

1396/02/04 4
92310 ایسنا-فارس-مهر-تماس نیوز-ایرنا-آی تی آنالیز-صبحانه آنلاین لزوم جایگزینی فیبر نوری با کابل مسی

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران با اشاره به لزوم توسعه شبکه دسترسی برای صعود در حوزه فاوا، گفت: ظرف پنج سال آینده باید به جای سیم تلفن در منازل مردم فیبر نوری جایگزین کنیم تا بتوانیم در این بستر خدمات مختلف ارائه کنیم.


به گزارش ایسنا، رسول سراییان امروز در مراسم بهره‌برداری مرحله نخست اتصال فیبر نوری به منازل با اشاره به دسترسی به فیبر نوری به عنوان نقطه حیاتی توسعه ICT، اظهار کرد: گزارش بانک جهانی نشان می‌دهد GDP دنیا از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۴ تغییر اساسی کرده و سهم کشاورزی و صنعت رو به پایان است و سهم خدمات به‌طور قابل توجهی رشد می‌کند، بنابراین در کشور ما نیز خدمات سهم گسترده‌ای را برای توسعه و خلق ثروت دارد.

وی ادامه داد: گزارش سازمان PWC درباره GDP دنیا رشد ۱۳۰ درصدی از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۵۷ است. امروز سهم ما ۴۲۵ میلیارد دلار است و تا یک درصدی که باید از نظر جمعیتی داشته باشیم ۳۷۵ میلیارد دلار فاصله داریم. در این گزارش آمده است رتبه ایران در سال ۲۰۳۰ به شانزدهم ارتقاء پیدا می‌کند و ۲۰۵۰ دوباره به هفدهم بر می‌گردد. باید توجه کنیم که ما می‌خواهیم سهمی از این GDP را به خود اختصاص دهیم و این‌که آیا می‌خواهیم این رتبه‌بندی را تغییر دهیم یا خیر.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران با اشاره به افزایش جمعیت شهرنشینی، اظهار کرد: مدیریت شهرها بدون فناوری امکان پذیر نخواهد بود و راهبرد اساسی آن هوشمندسازی شهرهاست. در حوزه داخل آنچه که به عنوان اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده بزرگ‌ترین چالش است و شرکت‌های ارتباطی در این حوزه نقش بسزایی دارند.

سراییان گفت: بر اساس شاخص IBI که توسعه فاوا را نشان می‌دهد رتبه ایران ۸۹ است و پیش‌بینی شده در برنامه ششم توسعه این رتبه ۳۰ پله صعود کند و لازمه‌ی این صعود توسعه شبکه دسترسی است. ICT می‌تواند علاوه بر خلق ثروت برای صنایع، آنها را متحول کند.

وی با اشاره به سند پنج ساله‌ای که در شرکت مخابرات تصویب شده، ادامه داد: این سند تحت عنوان ره‌نگاشت تحول مخابرات ایران نقشه راه شرکت قرار گرفته است تا شرکت در سال ۱۴۰۰ به یک شرکت پیشروی دیجیتال مخابراتی برسد و هدف اصلی ارائه خدمات متنوع به مشتریان با کیفیت و سرعت مطلوب است.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران خاطرنشان کرد: در شرکت مخابرات در بخش ثابت و همراه بحث توسعه و دسترسی را به عنوان اولویت‌های سرمایه‌گذاری قرار دادیم و طی سه سال اخیر بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان در حوزه همراه و بالغ بر ۳۰۰۰ میلیارد در حوزه ثابت سرمایه‌گذاری شده است.

سراییان به مزایای فیبر نوری اشاره و بیان کرد: با فیبر نوری پهنای باند بالا و نامحدود برای مشتریان تجاری و خانگی، تاخیر پایین و کیفیت بالای سرویس، فناوری امن، کاهش هزینه نگهداری و مصرف انرژی را خواهیم داشت. این کار با بردن یک پورتال به داخل مجموعه امکان‌پذیر است و کافی است یکبار فیبر نوری را داخل مجموعه ببریم و پس از آن هر سرویس قابل ارائه است و این قابلیت مناسب فیبر نوری است. همچنین با رسیدن فیبر نوری به منزل مردم امکاناتی از قبیل سیستم‌های دوربین‌های مدار بسته، تلویزیون‌های HD و ۴K، تعداد نامحدود خط تلفن، خانه‌های هوشمند فراهم می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: ظرف پنج سال آینده باید به جای سیم تلفن در منازل مردم فیبر نوری جایگزین کنیم تا بتوانیم در این بستر خدمات مختلف ارائه کنیم.

 

1396/02/04 5
92309 ایران تلنگر

مانی آشتیانی


طرح‌های ملی یا بومی جزو طرح‌های پر سر و صدا در دو دولت نهم و دهم بودند ؛طرح‌هایی همچون پست الکترونیک ملی، جویشگرملی، سیستم‌عامل ملی و.... اما معروف‌ترین طرح ملی که دولت نهم آن را مطرح و تا پایان دولت دهم هم هیچ خروجی در خصوص آن گزارش نشد شبکه ملی اطلاعات بود. حالا اما وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم که دو فاز این شبکه ملی را سال گذشته راه‌اندازی کرده، خبر داده که فاز سوم و نهایی آن بعد از ماه رمضان سال 96 افتتاح خواهد شد.

 

ë ملی‌سازی شبکه جهانی اینترنت در کشور برای کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت بر اساس تصمیم هیأت دولت کلید خورده و مقرر شده اینترنت ملی در سه سال به بهره‌برداری برسد و طراحی شبکه نیز انجام شود.
(عبدالمجید ریاضی، معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات دولت نهم، زمستان 84)
ë


مگر می‌توان اینترنت یک سرویس جهانی را ملی کرد؟ به نظر می‌رسد این سرویس برای محدودسازی اینترنت باشد.
(علی فروزنده، فعال اینترنتی، گفت‌و‌گو با دنیای اقتصاد، بهار 86)

 

ë این برداشت که شبکه ملی اطلاعات شبکه یکپارچه‌ای است و در یک روز خاص راه‌اندازی و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد اصلاً وجود ندارد.
(مهدی اخوان بهابادی، دبیر شورایعالی و رئیس مرکز فضای مجازی کشور، ایسنا، تابستان 91)
ë


طبق برنامه‌ریزی زمان‌بندی شده چارچوب کلی این شبکه تعیین شده است و طراحی مفهومی آن نیز به پایان رسیده است.
(رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات، در حاشیه نشست هم‌اندیشی و راهبردی طرح ملی خرید اعتباری (میزان)، بهار90)

 

ë اجرای جزئی این شبکه در شهریور ماه سال گذشته(89) صورت گرفت همچنین در حال حاضر بسیاری از دستگاه‌های دولتی برای برقراری ارتباط بین دفاتر خود از اینترنت ملی استفاده می‌کنند و همچنین برخی از مدارس نیز از اینترنت ملی استفاده می‌کنند.
(رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات، خبرگزاری فارس، بهار 90)
ë


فاز نخست شبکه ملی اطلاعات با تفکیک اینترنت از اینترانت تا یک ماه آینده اجرایی می‌شود و دستگاه‌های دولتی به این شبکه ملی منتقل خواهند شد.
(رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات دولت دهم، خبرگزاری مهر، تابستان 91)
ë


رئیس دولت از من خواسته است تا یک سال باقی مانده به کار دولت روی شبکه ملی اطلاعات متمرکز شوم اما باید گفت هنوز کاری جدی روی شبکه ملی اطلاعات صورت نگرفته است.
(محمد حسن نامی، دومین وزیر ارتباطات دولت دهم، سایت وزارت ارتباطات، زمستان 91)

 

ë شبکه ملی اطلاعات یک شبکه فیزیکی نیست که امکان اعلام تاریخ دقیقی از نهایی شدن آن را گفت.
(علی حکیم جوادی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات، سایت سازمان، تابستان 91)

 

ë روز به روز بر مخالفان این موضوع که مدیریت اینترنت نباید محدود به یک یا دو کشور باشد، افزوده می‌شود و براین اساس شمار طرفداران ایده ایران که مدیریت اینترنت را باید از این کشورها گرفت، افزوده می‌شود. روزی صادرکننده ایده شبکه ملی اطلاعات خواهیم بود.
(رضا تقی‌پور، همایش هم اندیشی توسعه فناوری‌های پایه شبکه ملی اطلاعات، تابستان 91)

 

1396/02/04 5
92308 ایرنا-ایسنا-فارس-مهر-آی سی تی پرس-الف مقام مسئول: شرکت مخابرات 100هزار شغل پایدار ایجاد کرده است

رییس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران می گوید، این شرکت پارسال 100 هزار شغل پایدار در کشور ایجاد کرده است.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا،« برات قنبری» امروز(دوشنبه) در مراسم افتتاح طرح تانومای (تارهای نوری مخابرات ایران) مخابرات ایران با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در مرکز مخابرات فرد اسدی تهران، گفت: شرکت مخابرات ایران ایجاد اشتغال را به عنوان یکی از اهداف جدی خود دنبال می کند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: افزون بر 50 درصد سرمایه گذاری انجام شده در دولت تدبیر و امید، شرکت مخابرات ایران نیز در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات حدود 250 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام داده است.
قنبری افتتاح پروژه تانوما که مصوب ستاد اقتصاد مقاومتی بوده است را تکمیل کننده فاز سوم شبکه ملی اطلاعات دانست تا هدف دسترسی به سرعت 50 تا 100 مگابیت را محقق کند.
رئیس هیات مدیره شرکت مخابرات از ایجاد ظرفیت برای یک میلیون مشترک در چند استان کشور در هفته های اخیر داد و گفت: بر این اساس دو هزار کیلومتر فیبر نوری جدید در این استان ها کشیده شده است.
قنبری ارتقای رتبه کشور به سطح بالا را از اهداف شرکت مخابرات ایران عنوان کرد و گفت: تلاش می شود بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات را ( آی سی تیICT ) را 300 درصد رونق بخشیم.
به گزارش ایرنا، مراسم بهره برداری از طرح شبکه دسترسی برپایه فیبر نوری (تانوما) شرکت مخابرات ایران با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رسول سرائیان مدیرعامل شرکت مخابرات ایران آغاز شده است.
طرح رساندن فیبر نوری به خانه ها که «تانوما» (تارهای نوری مخابرات ایران) نام گرفته است، افزایش سرعت اینترنت و تحقق یکی از اهداف منشور حقوق شهروندی درباره دسترسی برابر و آزاد به اطلاعات به آن را برای شهروندان به ارمغان می آورد.
فیبر نوری یکی از محیط های انتقال داده با سرعت بالاست.
امروزه از فیبر نوری در موارد متفاوتی مانند شبکه های تلفن شهری و بین شهری، شبکه های کامپیوتری و اینترنت استفاده می شود.
فیبر نوری رشته ای از تارهای شیشه ای است که هر یک از آنها ضخامتی معادل تار موی انسان دارد و در انتقال اطلاعات در مسافت های طولانی کاربرد دارد.
استفاده از سیم مسی برای انتقال اطلاعات در مسافت های طولانی همواره با برخی اختلال ها روبروست که امکان برقراری ارتباطی خوب و با سرعت مناسب را فراهم نمی سازد.

 

1396/02/04 6
92307 دنیای اقتصاد نتیجه اجبار بازیگران خصوصی به ارزان‌سازی اینترنت نافرمانی از کاهش دستوری پهنای باند

لیدا ایاز: سیاست‌های وزارت ارتباطات برای استفاده بیشتر کاربران از محتوای داخل به تدریج در حال توسعه است. سیاست‌هایی که ابتدا به اپراتورهای موبایل و شرکت‌های عرضه‌کننده اینترنت پر سرعت حکم می‌کند تا تعرفه اینترنت داخلی را برای کاربرانشان تا نصف کاهش دهند و حالا خودش به همان اپراتورها و شرکت‌های خصوصی 20 درصد تخفیف در خرید پهنای باند داخلی می‌دهد. این اقدامات به گفته کارشناسان برای ترغیب بیشتر سازندگان محتوای داخلی و البته تحقق ایده شبکه ملی اطلاعات است اما منتقدان همین سیاست‌ها معتقدند که تصویب قوانین دولتی و دستوری اغلب به بن بست در اجرا منتهی می‌شوند.

 

نظریه‌ای که نخجوانی مدیرعامل شرکت شاتل پس از ابلاغ دستور اخیر دولت به اپراتورها و شرکت‌های اینترنتی، آن را رد می‌کند و بالعکس معتقد است برای اقتصادی که با انحصار مواجه است اتفاقا همین دخالت‌های دولتی برای شکست انحصار و تسهیلگری در بازار رقابت مفید است. اما داستان از آنجا آغاز شد که اسفند ماه سال گذشته سازمان تنظیم مقررات رادیویی به اپراتورهای همراه کشور ابلاغ کرد که سقف تعرفه ارتباطات داخلی را تا مرز ۵۰ درصد سقف کاهش دهند. این تعرفه باید در حجم‌های خریداری شده از سوی کاربر و بسته‌های تعریف شده اینترنت به صراحت و به‌صورت تفکیک شده، رعایت شود.

اگرچه همه اپراتورها پس از ابلاغ این دستور از اجرای بی چون و چرای آن پس از آماده‌سازی زیرساختشان خبر دادند اما حالا برخی از اپراتورها اعلام کردند که این 50 درصد تخفیف را در اینترنت آزاد کاربرانشان محاسبه خواهند کرد و نه بسته‌های حجمی که عموما کاربران از آن استفاده می‌کنند.این مساله نشانه‌ای است از این مساله که اپراتورها ترجیح می‌دهند خودشان در بازار رقابت برای کاربرانشان مشوق ایجاد کنند تا اینکه مجبور شوند بنابه دستور مصوبه‌ای را اجرایی کنند.

 

تشویق اپراتورها

به نظر می‌رسد سازمان تنظیم مقررات رادیویی و شرکت ارتباطات زیرساخت قصد دارد با نرمش بیشتری اپراتورها و شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنت را مجاب به رعایت این مصوبه کند تا در نهایت آنچه باعث بهره‌مندی کاربران می‌شود رضایت‌بخش باشد. چندی پیش محمدجواد آذری جهرمی، مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد که از 29 فروردین ماه قیمت تمام شده خرید پهنای باند برای اپراتورهای اینترنتی و تلفن همراه که ترافیک داخلی عرضه می‌کنند از اول فروردین ۹۶ کاهش پیدا می‌کند. به گفته او، کم شدن تعرفه پهنای باند برای مصرف خدمات بومی داخل کشور، باید به‌صورتی انجام شود که کاربران از محتوای داخلی و سرویس‌های بومی استفاده کنند و سرویس‌های داخلی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات رونق بیشتری بگیرد تا این موضوع در نهایت زمینه‌ساز اشتغال در این حوزه شود.

او با اشاره به کم شدن نرخ پهنای باند ارتباطات داخل کشور اعلام کرد که کاهش ۲۰درصدی تعرفه پهنای باند ارتباطات داخل کشور برای افزایش ترافیک داخلی در شبکه ملی اطلاعات طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در اسفند ۱۳۹۵ بوده و از اول فروردین سال ۱۳۹۶ نیز عملی شده است و قرار است برای حمایت از تولید محتوای بومی در داخل کشور در شهریور ماه آینده این تعرفه بار دیگر بازنگری شود. جهرمی به هدف اصلی این برنامه اشاره می‌کند که باعث می‌شود با کاهش تدریجی نرخ پهنای باند داخلی سرویس‌های داخلی ارتباطات اپراتورها دیگر از میزان ترافیک، مبلغی از مشترک دریافت نکنند و فقط هزینه‌های مشترک درخصوص سرویس و حق اشتراک آن باشد.

 

تصمیماتی که انحصار بازار را می‌شکند

رشد رقابت در یک اقتصاد آزاد بیش از همه به نبود سیاست‌های دولتی و حاکمیتی و رفع انحصار وابسته است و حالا کارشناسان بازار آی‌سی‌تی معتقدند که این رقابت آزاد باید ایجاد شود تا هرکس بدون داشتن امتیازی خاص بتواند گوی رقابت را از دیگری برباید. با این حال نخجوانی، مدیرعامل شرکت شاتل به «دنیای اقتصاد» می‌گوید: در شرایطی که بازار ایران با انحصار مواجه است، تصمیم‌گیری‌های دولتی این‌بار نشان از شکستن این دیوارها و ایجاد یک فضای تسهیلگرایانه دارد. او با اشاره به ابلاغ دستور کاهش نرخ اینترنت داخلی از سوی دولت به آنها در سال گذشته می‌افزاید: «این موضوع در اسفند ماه سال گذشته به اپراتورها ابلاغ شد و نتیجه آن برای ما کاملا ملموس بود، به‌طوری که از زمانی که ما بی‌درنگ نرخ تعرفه‌های داخل را مطابق با مصوبه نصف کردیم با استقبال چشمگیری از سوی کاربران مواجه شدیم و حتی اقدام به تعریف بسته جدیدی به‌صورت دانلود نامحدود کردیم که تعرفه اینترنت داخل در آن برای 200 سایت پربیننده رایگان بود. جای تعجب داشت که بگوییم به‌عنوان یک شرکت ارائه‌دهنده اینترنت نتیجه کاهش تعرفه اینترنت داخل برای ما مساوی با چند برابر شدن استفاده از ترافیک داخلی و استقبال کاربران بود و نتیجه خوبی در پی داشت.»

او اعلام کرد که این تجربه برای آنها عجیب و شگفت‌آور بود. نخجوانی می‌گوید: «هرقدر دولت کمک کند که بازار محتوای داخلی توسعه پیدا کند و از انحصار دربیاید مردم نفع بیشتری می‌برند. کاری که به درستی در دیگر کشورها اجرا می‌شود و دولت در اقتصاد غیررقابتی سعی می‌کند رقابت را تسهیل کند که این کاربه نفع همه است. حتی در مواردی هم اگر اپراتوری اعلام کند که با ایجاد یک ویس رایگان قصد دارد بازار را برهم بزند و کمر اپراتورها را بشکند، در اینجا هم دولت می‌تواند با قانون‌گذاری جلوی این کار را بگیرد.» به گفته او هم اینک در دنیا بیش از 150کشور هستند که دولت‌هایشان رگولاتوری دارند و کسی هم نمی‌تواند این رگولاتوری را منکر شود. کما اینکه در 4 سال گذشته انصافا دولت با همین رگولاتوری پروانه‌های بهره‌برداری از خدمات NVNO، FCP و ERCO را برای استفاده همه فراهم کرد.»

اما برخی کارشناسان هم متعقدند سیاست‌های تحمیلی دولت به بازیگران بازار چندان راهگشا نیست. علی سپهری، کارشناس حوزه شبکه‌های مخابراتی می‌گوید: اینکه دولت تلاش کند سیاست‌هایی را در این عرصه به شرکت‌های خصوصی تحمیل کند کار درستی نیست. در یک شرایط رقابتی مناسب این خود شرکت‌ها هستند که تلاش می‌کنند در ارائه خدمات ارزان‌تر و با کیفیت‌تر به مشتریان از هم پیشی بگیرند.  شاید از همین‌رو است که ارائه تحمیلی کاهش قیمت پهنای باند داخلی به شرکت‌های اپراتور اینترنتی در مدلی اجرا شده که نتایج آن از سمت کاربران چندان ملموس نباشد. حالا اپراتورهای موبایل باید خود را با قانون جدید هماهنگ کنند؛ گاه از سر ناچاری و گاه با پیدا کردن راهکارهایی که با زیان کمتری مواجه شوند.  چند روز پیش اپراتور همراه اول اعلام کرد ترافیک داخلی را برای کاربرانش نیم‌بها می‌کند اما تنها برای آن دسته از کاربرانی که از اینترنت آزاد استفاده می‌کنند و نه بسته‌های رایجی که معمولا مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرد.

مسوولان این اپراتور می‌گویند از 29 فروردین ماه تعرفه مصرف آزاد ترافیک داخلی را برای ۲۱۰ سایت پرمراجعه ایرانی در شبکه همراه اول نیم بها کرده‌اند تا در راستای اجرای سیاست‌ها و اهداف شبکه ملی اطلاعات و با هدف رونق محتوای فاخر ایرانی و توسعه کسب و کارهای بومی قدم بردارند. همین تصمیم با اعلام رسمی شرکت ایرانسل در سایت آن هم اعلان عمومی شده و روابط عمومی ایرانسل اعلام کرده مشترکان ایرانسل می‌توانند از این پس برای دریافت محتوای شمار قابل‌توجهی از وب‌سایت‌های داخلی، نصف تعرفه مصرف آزاد اینترنت را بپردازند. این اپراتور به همراه این اطلاعیه فهرستی از وب‌سایت‌هایی که بازدید از آنها تعرفه نیم بها را به همراه دارد، منتشر کرده است. اما همراه با این کاهش تعرفه برای اینترنت آزاد، این اپراتور بسته‌هایی را برای کاربرانش تعریف کرده که گفته می‌شود یک گیگابایت ترافیک ویژه دریافت محتوای وب‌سایت‌های ایرانی و 5گیگابایت ترافیک برای وب‌سایت‌های بین‌المللی دارد. سایر ارائه‌دهندگان اینترنتی هم هنوز یا بسته ارزان‌قیمت پهنای باند عرضه نکرده‌اند یا این تخفیف را روی تعرفه‌هایی گذاشته‌اند که چندان فراگیر نیست.

1396/02/04 3
92303 فناوران اطلاعات-آی تی آنالیز تخفیف شانسی قیمت اینترنت!

همراه اول با اعلام اسامی 210 سایت داخلی، اعمال تخفیف 50 درصدی روی تعرفه مصرف آزاد اینترنت برای این سایت ها را آغاز کرد. در همین راستا و در اقدامی هماهنگ و ظاهرا دستوری، اپراتور دوم موبایل نیز همزمان اطلاعیه مشابهی صادر کرد.


بر این اساس دو اپراتور تلفن همراه کشور با انتشار فهرست یکسانی از نام و IP تعداد 210 سایت داخلی، اعلام کردند تعرفه مصرف اینترنت آزاد برای این سایت ها نیم بها محاسبه خواهد شد.
همراه اول اعلام کرده است در راستای اجرای سیاست ها و اهداف شبکه ملی اطلاعات و با هدف رونق محتوای فاخر ایرانی و توسعه کسب و کارهای بومی، همراه اول «تعرفه آزاد» اینترنت همراه مشترکان خود را در سایت های پرمراجعه ایرانی (براساس اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی) نیم بها کرد.
اپراتور دوم نیز اعلام کرد در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی و با هدف حمایت از تولید محتوای داخلی پس از راه اندازی فاز دوم شبکه ملی اطلاعات، تعرفه مصرف آزاد اینترنت را برای دریافت محتوای برخی سایت های ایرانی به نصف کاهش داده است. نکته عجیب درباره ایرانسل اینکه این تخفیف فقط روی اینترنت سیم کارت عملیاتی شده و مشترکان وایمکس از این تخفیف محروم هستند!
این که چرا چنین است و تفاوت کار در چیست، موضوعی است که شاید سازمان رگولاتوری باید آن را بررسی و نتیجه را اعلام کند.


چرا 210 سایت؟
210 سایت داخلی که ادعا شده سایت های پربازدید ایرانی هستند، از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تعیین شده و ملاک انتخاب آنها نامعلوم است. به هر حال رانتی برای این سایت ها ایجاد شده است که مخاطبان دسترسی ارزان تری به آنها نسبت به سایت های رقیب خواهند داشت و به همین دلیل باید دلیل موجهی برای انتخاب آنها وجود داشته باشد.
براساس اعلام سایت همراه اول، به نظر می رسد ملاک انتخاب این سایت ها پربازدید بودن بوده است. در این صورت انتخاب سایت هایی مانند bank-day.ir با رنکینگ 5576 در روز گذشته یا سایت kanape.ir با رنکینگ 59 هزار و 578 در این لیست قرار دارد و در این بین برای مثال جای سایت بسیاری از روزنامه ها (ازجمله روزنامه فناوران اطلاعات) با رتبه های به مراتب قابل قبول تر خالی است.
در این رابطه شنیده شده این لیست را یکی از ارایه دهندگان خدمات ADSL به عنوان پیشنهاد در اختیار رگولاتوری قرار داده و آنها نیز همین لیست را در اختیار دیگر اپراتورها قرار داده اند.


چالش بزرگ: IP
تنها نام سایت برای کاهش هزینه 50 درصدی ترافیک اینترنت داخلی کافی نیست وگرنه رگولاتوری به موقع به وعده وزیر ارتباطات در دی ماه یا اسفند ماه سال گذشته عمل می کرد. چالش اساسی آنجاست که بر اساس روش پیشنهادی رگولاتوری، IPهای سایت ها باید جمع آوری شده تا در صورت ارتباط مشترکان با این آدرس ها، اینترنت آنها توسط اپراتور نصف قیمت محاسبه شود.
علاوه بر لیست سایت ها، نشانی آی پی نیز ظاهرا از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در اختیار دو اپراتور موبایل قرار گرفته است. اما نکته اینجاست که براساس پیگیری خبرنگار روزنامه فناوران، فهرست اعلام شده نشانی آی پی های این 210 سایت با نواقصی همراه است. به این صورت که همه آی پی هایی که سایت مورد نظر از آن استفاده می کند، در این فهرست گنجانده نشده و در نتیجه مشترکان در صورتی که به نشانی آی پی دیگر این سایت ها متصل شوند، برخلاف انتظارشان، در عمل اینترنت آنها نیم بها محاسبه نخواهد شد.


تخفیف شانسی
از آنجا که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هیچ راهکاری برای محاسبه استفاده از سایت های داخلی برای مشترکان در نظر نگرفته و امکان اتصال به دیگر آی پی هایی ذکر شده در این فهرست نیز وجود دارد، مشترکان به طور شانسی ممکن است از تخفیف 50 درصدی برخوردار شوند.
وانگهی همانطور که ذکر شد معیار انتخاب سایت های مذکور نیز روشن نیست.
نکته دیگر اینکه در عمل هم اکنون امکان شناسایی تمام آی پی های سایت ها به دلیل شیوه اتخاذ شده وجود ندارد. ظاهرا این آی پی ها از مدیران سایت ها استعلام شده است. در درجه اول ممکن است به هر دلیلی مدیر سایت تمام آی پی ها را در اختیار اپراتور یا رگولاتوری قرار نداده باشد که در این فهرست به وضوح این مورد به چشم می خورد.
حتی اگر تمام آی پی ها هم در این لحظه در اختیار باشد، ممکن است صاحب سایت فردا از آی پی دیگری نیز بهره ببرد و هیچ راهکاری برای به روز رسانی فوری و آنی این فهرست آی پی ها پیش بینی نشده است. درنهایت هم در صورت استفاده سایت از فناوری ابری، نشانی آی پی به صورت مداوم عوض خواهد شد که در نتیجه راهکار فعلی اتخاذ شده کاملا ناکارآمد می شود.


روال نامعلوم
در مجموع آنکه با رویه در پیش گرفته شده بعید است که وعده تخفیف 50 درصدی روی همه سایت های داخلی در اردیبهشت ماه به سرانجام برسد.
نکته دیگر آنکه روش محاسبه روشنی برای کاربران و مصرف کنندگان نیز همچنان در دسترس نیست.
چراکه از شرکت های ارایه دهنده اینترنت با تخفیف 50 درصد نیز شنیده می شود بیشترین ارتباطات با مراکز تماس این شرکت ها، برای شکایت درباره تخفیف 50 درصدی روی سایت های داخلی بوده است. چراکه مشترکان با حدس و گمان به نظرشان می رسد تخفیف 50 درصدی محاسبه نشده و راهکاری برای اینکه مشخص شود این موضوع حدس و گمان اشتباه مشترک بوده یا دلیل آن اتصال به آی پی ثبت نشده در بانک اطلاعاتی اپراتور است، وجود ندارد.
به نظر می رسد در این ماجرا اپراتورهای تلفن همراه و ارایه دهنده ADSL بی تقصیرند و مشکل اساسی اینجاست که وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات در حالی قصد دارند تخفیف 50 درصدی روی ترافیک داخلی اعمال کنند که حاضر به پذیرش هزینه ها و مشکلات آن نیستند و در تلاشند توپ را به زمین شرکت های ارایه دهنده اینترنت بیندازند. براساس این گزارش، پس از چند بار تاخیر در تفکیک اینترنت داخل از بین الملل، علی اصغر عمیدیان، رییس سازمان تنظیم مقررات 14 اسفندماه اعلام کرد از روز پانزدهم آن ماه، اپراتورها سایت های داخلی پر ترافیکی را به کاربران اعلام می کنند که نسبت به سایت های خارجی ۵۰ درصد تخفیف دارند و در مدت ۳ ماه تا اردیبهشت ۹۶ تمامی محتوای داخلی و خارجی در لایه دسترسی تفکیک می شود.
نه تنها همراه اول و اپراتور دوم به تازگی در ابتدای اردیبهشت ماه به این وعده رییس رگولاتوری عمل کردند؛ بلکه هنوز برخی اپراتورها چنین تخفیفی را اعمال نکرده اند.

 

1396/02/04 5
92302 عصر ارتباط-آی تی آنالیز آب پاکی روی دست کاربران اینترنت

زهرا میرخانی - در سالی که گذشت به دفعات در مورد کاهش 50 تا 60 درصدی قیمت اینترنت از سوی دولتمردان خبر منتشر شد اما همچنان این ارقام و اعداد و اساسا ارزانی اینترنت توسط مردم لمس نشد؛


شاهد این امر هم یادداشت‌ها و گزارش‌های انتقادی منتشر شده در جراید و انتقادات بی‌پرده مردم در صفحات وزیر ارتباطات در شبکه‌های اجتماعی بود.

به دنبال انتشار اخبار مبنی بر ارزان شدن اینترنت اما کار به جایی رسید که نوعی حس بی‌اعتمادی در مردم ایجاد شد چرا که مدام وعده نصف شدن قیمت اینترنت داده می‌شد اما نه تنها کاربران نهایی این ارزانی را لمس نکردند بلکه این نوع وعده‌ها اندک اندک به ضدتبلیغی تبدیل شدند که دیوار ابهامات را بلندتر می‌کردند.

اما در نهایت هفته گذشته برای نخستین بار و به دور از رویه‌های مرسوم، مدیرعامل شرکت زیرساخت اصل ماوقع را بیان کرد و به نوعی آب پاکی را روی دست کاربران اینترنت ریخت.

به گفته وی، نتیجه کاهش قیمت پهنای باند اینترنت برای مصرف‌کنندگان نهایی، ۱۱ درصد روی قیمت ADSL و ۵ درصد روی قیمت اینترنت موبایل تاثیر می‌گذارد یعنی در خوشبینانه‌ترین حالت تاثیر این ارزانی اینترنت برای کاربران اینترنت موبایل که در حالت عادی ماهانه بین 10 تا 12 هزارتومان برای اینترنت پرداخت می‌کنند با احتساب 5 درصد، رقمی حدود 600 تومان است و برای فردی همچون نگارنده که از اینترنت ADSL استفاده می‌کند و به طور میانگین ماهی 60 هزار تومان پرداخت می‌کند حدود 6 هزار تومان است.

البته نکته قابل توجه اینجاست که این ارقام هرگز به صورت ریالی برای کاربران جبران نمی‌شوند و همواره فرمول‌های پیچیده‌ای از جمله افزایش حجم استفاده از اینترنت برای آنها لحاظ می‌شود که کاربر نهایی متوجه ارزان شدن اینترنت مصرفی خود نمی‌شود.

این تجربه البته در دولت قبل هم انجام و به سرعت با شکست مواجه شده بود، بنابراین انتظار می‌رفت مسوولان این بار با دقت بیشتری روی این قضیه کار کنند تا بیش از آن که شکل تبلیغاتی داشته باشد روی زندگی مردم اثرگذار باشد.

 

مخلص کلام این که تخفیف‌های مذکر مشخصا معلوم نیست که به کجا می‌رود و به سود چه کسانی تمام می‌شود. چراکه در واقع این ارقام از درآمد دولت کم شده و مانور زیادی نیز روی آن می‌شود، اما چون میان میلیون‌ها کاربر اینترنت سرشکن شده است کامی از مردم شیرین نکرد.

 

1396/02/04 6
92301 سیتنا با توسعه شبکه فیبرنوری، بسیاری از مراکز تلفن تجمیع می شود

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران در ششمین مجمع عمومی سالانه شرکت مدیریت املاک با اشاره به عملکرد مطلوب این شرکت، تبدیل املاک غیرمولد به مولد را از ماموریت و اولویت های اصلی این شرکت برشمرد و آن را یکی از راههای تامین منابع مالی برای شرکت مخابرات ایران دانست.


به گزارش سیتنا به نقل از سایت شرکت مخابرات ایران، دکتر رسول سرائیان گفت: شناسایی، ساماندهی و سازماندهی املاک غیر مولد مازاد در استانها و سرمایه گذاری و ایجاد ارزش افزوده می تواند یکی از روش های تامین منابع مالی مخابرات باشد و در این صورت می توانیم نسبت به توسعه برنامه های مخابرات بدون دغدغه همت گماریم.

وی با اشاره به هزینه سنگین نگهداری املاک مازاد برای مخابرات، خاطرنشان ساخت: توسعه شبکه فیبرنوری این امکان را خواهد داد تا بسیاری از مراکز تلفن در شهرهای بزرگ تجمیع و یا جمع آوری شود و در این صورت سرمایه گذاری در املاک و دارایی های شرکت یک اولویت مهم و اساسی است.

دکتر سرائیان افزود: وجود 17500 ملک، به عنوان دارایی های غیر منقول عدد بسیار قابل توجهی است که باید با سازماندهی و در اولویت قراردادن این موضوع بتوانیم از این طریق منابع قابل توجهی به دست آوریم.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ضرورت تکمیل هرچه سریعتر برج TCI، از آن به عنوان نماد مخابرات یاد کرد و با بیان ضرورت هوشمند سازی این برج ها، این پروژه را بهترین محمل برای چنین موضوعی عنوان کرد و افزود: هوشمند سازی ساختمان های مخابرات به عنوان قطب IT بایستی با دیگران فرق اساسی داشته باشد و باید این مفهوم هوشمندسازی را در ساختمانهای نوساز خود به طور کامل پیاده کنیم و یک الگوی کامل و مناسبی از آن به سایر دستگاهها و سازمانها عرضه نماییم.

دکتر سرائیان همچنین با اشاره به کار بسیار سنگین و بزرگ برج های دوقلو اظهار داشت: این پروژه ارزش این را دارد که شاخص های مهم فنی و مهندسی ساختمان در آن به عنوان یک افتخار و رکورد در کشور ثبت و این موضوع می تواند نمایانگر توانمندی شرکت مدیریت املاک باشد.

 

1396/02/04 19
92300 مهر با حضور معاون اول رئیس‌جمهور؛ فاز نخست اتصال فیبر نوری به منازل به بهره‌برداری رسید

فاز نخست شبکه دسترسی به فیبر نوری در منازل صبح امروز با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، با توجه به تحول سریع و رو به رشد سرویس‌های ارتباطی، دیگر سیم مسی به دلیل محدودیت‌هایی از جمله فاصله، هزینه بالا در اجرا و نگهداری و نیز مقاومت کم در برابر پوسیدگی، گزینه مناسبی برای انتقال اطلاعات به شمار نمی‌آید. بر این اساس رویکرد جدیدی از سوی شرکت‌های مخابراتی در دنیا برای استفاده از فیبر نوری در ارائه خدمات شبکه دسترسی به اینترنت در نظر گرفته شده است.

فناوری فیبر نوری با پهنای باند بالا و متقارن که سرعت یکسان آپلود و دانلود اطلاعات را برای کاربر فراهم می‌کند، می‌تواند بهترین گزینه برای رفع نیازهای ارتباطی دهه‌های آینده باشد.

این فناوری به صورت نامحدود سرعت تبادل اطلاعات را ممکن می‌کند و توانایی انتقال اطلاعات در فاصله ۶۰ کیلومتر و حتی بیشتر را بدون افت کیفیت دارد.

بر این اساس امروز نیز شرکت مخابرات ایران مرحله نخست اتصال فیبر نوری به منازل را بهره‌برداری کرد.

در این مراسم که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور و محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مرکز مخابرات شهید فرد اسدی تهران برگزار شد، شبکه دسترسی فیبر نوری (FTTH) با نام تجاری تانوما در شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز، کرمانشاه و کرج آغاز به کار کرد.

هم‌اکنون بیش از ۱۳۰ میلیون خانه در سراسر جهان از فناوری FTTH بهره‌ می‌برند و تعداد مشترکان این سرویس تا پایان سال ۲۰۱۶ در دنیا به ۸۸۴ میلیون نفر رسیده است.

مشاهده برنامه‌های زنده تلویزیونی با کیفیت HD و FK، بانکداری الکترونیک، خرید آنلاین، آموزش از راه دور و تلفن تصویری به همراه اینترنت فوق سرعت برای دانلود فیلم و نرم‌افزار از جمله سرویس‌هایی است که طبق اعلام، قرار است بر روی این شبکه به مردم ارائه شود.

بر اساس برنامه در نظر گرفته شده در فاز نخست در شهر تهران ۲۴۵ هزار پورت، در شهر اصفهان ۸۵ هزار پورت، در مشهد ۸۰ هزار پورت، در شیراز ۶۱ هزار پورت، در خوزستان ۶۱ هزار پورت، در کرج ۲۸ هزار پورت و در کرمانشاه ۲۰ هزار پورت فیبر نوری آماده واگذاری به متقاضیان است.

 

1396/02/04 7
92299 تسنیم-آی سی تی پرس-تفاهم فاز نخست اتصال منازل به فیبرنوری استارت خورد / تانوما افتتاح شد

فاز نخست اتصال منازل به فیبرنوری مخابرات ایران در هشت استان کشور با ظرفیت سازی مناسب برای ارائه خدمات بر بستر فیبرنوری افتتاح شد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مراسم افتتاح فاز نخست پروژه اتصال منازل و ساختمانها به فیبرنوری مخابرات ایران تحت عنوان تانوما صبح امروز با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مرکز مخابراتی شهید فرد اسدی رونمایی شد.

تانوما که برگرفته از عنوان تار نوری مخابرات ایران است، سرویس اتصال فیبرنوری به منازل و ساختمانهاست. این سرویس به تکنولوژی جدیدی اطلاق می شود که به جای استفاده از کابل مسی از فیبرنوری برای انتقال اطلاعات تا ساختمان یا محل مشتری بهره می برد و می توان سرویسهای گوناگونی از جمله تلفن، اینترنت، سرویس های چند رسانه ای و دیگر سرویس های بر بستر دیتا را با سرعت و کیفیتی بسیار بالاتر از کابل مسی در اختیار مشترکان قرار داد.

برات قنبری رئیس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران در این مراسم، با بیان اینکه پروژه تانوما مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بود، اظهار کرد: اجرای این پروژه برای تکمیل فاز سوم شبکه ملی اطلاعات ضروری بود تا در آینده شاهد تحقق سرعت 50 تا 100 مگا بیت بر ثانیه در شبکه دسترسی باشیم.

وی گفت: سال گذشته ایجاد ظرفیت برای یک میلیون مشترک جدید در هشت استان کشور صورت گرفت و در راستای این پروژه 1200 میلیارد تومان سرمایه گذاری و دو هزار کیلومتر فیبرنوری کشیده شد.

 

 

1396/02/04 5
92294 ایرانا-ایرنا-کیهان ٣مرکز مخابراتی توسعه می یابد

به گزارش ایرانا ، با اجرای عملیات مذکور ارتباط تلفنی مشترکین در مرکز مخابرات رباط کریم با پیش شماره های ۵۶۴١ الی ۵۶۴٣ در محدوده خیابان های بخشداری، سلیمی، فردوس، جامع ۶ و ٨، کارون، نخل ٢ و بهداشت به مدت ۴٨ ساعت و در مرکز مخابرات دکتر حسابی با پیش شماره های ٣٩۶١، ۶۵١۰ الی ۶۵١٢، ۶۵١۴ الی ۶۵١٧، ۶۵١٩ و ۶۵۵٩ در محدوده خیابان های راغب، سعدی، مطهری، حافظ، چمران، بهشتی و المهدی به مدت ٧٢ ساعت با اختلال همراه است.

براساس همین گزارش با اجرای عملیات کابل برگردان ارتباط تلفنی مشترکین در مرکز مخابرات شهید کلانتری از ساعت ٢۴ به مدت ٣ ساعت دچار اختلال می شود.

 

1396/02/04 5
92293 مهر-ایستنا-باشگاه خبرنگاران-وایمکس نیوز-آی سی تی پرس-صبحانه آنلاین-جهان اقتصاد- ابرار اقتصادی- دنیای اقتصاد-جهان صنعت-آفتاب یزد-خراسان-ایران گزارش مرکز آمار منتشر شد؛ ۵۳درصد ایرانیها از اینترنت استفاده می‌کنند

برمبنای پایش شاخص های توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور که به تازگی منتشر شده است تا پایان سال ۹۵ ، شمار کاربران ایرانی که از اینترنت استفاده می کنند به ۵۳.۲۳ درصد رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، مرکز آمار ایران، گزارش تخمینی خود در خصوص مقادیر نشانگرهای مورد استفاده در محاسبه «شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات» را که مربوط به پایان سال ۹۵ می شود، به تازگی اعلام کرد.

این گزارش که از سوی پایگاه اطلاع رسانی نظام پایش شاخص های ICT به عنوان زیرمجموعه سازمان فناوری اطلاعات منتشر شده، نشان می دهد که ۶۱.۳۹ درصد خانوار ایرانی یعنی ۱۴ میلیون و ۸۵۴ هزار و ۱۲۴ خانواده، دارای رایانه و کامپیوتر هستند.

آمار ارائه شده تا پایان سال ۹۵ را مورد بررسی قرار داده و مشخص شده که در پایان سال ۹۴، میزان دسترسی خانوار ایرانی به رایانه ۵۷.۴ درصد بوده است و این مقدار، رشد ۷ درصدی را نشان می دهد.

در همین حال برمبنای گزارش مرکز آمار ایران که به سازمان فناوری اطلاعات ایران، ارائه شده است، ۶۲.۲۱ درصد خانوار ایرانی به اینترنت دسترسی دارند. به این معنی که اینترنت در خانه ۱۵ میلیون و ۵۱ هزار و ۳۴۸ ایرانی وجود دارد. این شاخص در سال ۹۴ حدود ۵۵.۵ درصد بود و در این زمینه رشد ۱۲ درصدی حاصل شده است.

بر اساس تخمین اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران در انتهای سال ۱۳۹۵، نسبت کاربران اینترنت در کشور نسبت به سال ۱۳۹۴، ۱۷.۵ درصد رشد داشته است. به نحوی که هم اکنون ۵۳.۲۳ درصد ایرانی ها از اینترنت استفاده می کنند و شمار کاربران اینترنت بالای ۶ سال در کشور، ۳۸ میلیون و ۹۹۶ هزار و ۴۸۰ نفر اعلام شده است. این رقم در سال ۹۴ بالغ بر ۴۵.۳ درصد گزارش شده بود.

براساس بررسی صورت گرفته از حیث برخورداری خانوار ایرانی از ابزارهای فناوری اطلاعات، کاربر اینترنت به افرادی اطلاق می شود که حداقل در ۳ ماه گذشته از اینترنت استفاده کرده باشند.

پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور، برمبنای نشانگرهای مورد تاکید اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU ) صورت گرفته است؛ به نحوی که دو نشانگر «نسبت خانوارهای دارای رایانه» و «نسبت خانوارهای دارای دسترسی به اینترنت» در محاسبه زیرشاخص «دسترسی به ارتباطات» و نشانگر «نسبت افرادی که از اینترنت استفاده می کنند.» در محاسبه زیرشاخص «استفاده از ابزارهای ارتباطی» مربوط به شاخص جهانی اندازه‌گیری توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات (IDI ) دیده می شود.

ضریب نفوذ خانوار دارای دسترسی به اینترنت از طریق شبکه های ثابت و سیار و ضریب نفوذ کاربران اینترنت، از جمله سنجه های بنیادین برای ارزیابی میزان پیشرفت کشور به سمت جامعه اطلاعاتی محسوب می شود و هرچه این ضرایب نفوذ بیشتر باشد، مهارتهای فناوری اطلاعات و ارتباطات و استفاده بیشتر خواهد بود.

بنابراین رشد ضریب نفوذ کاربران اینترنت در یک سال، نویدبخش حرکت مثبت کشور به سمت جامعه اطلاعاتی عنوان شده که با افزایش تعداد مشترکین پهن باند سیار در کشور و گسترش کاربردهای متنوع فناوری اطلاعات و ارتباطات در جامعه تناسب دارد.

از سوی دیگر اندازه گیری در دسترس بودن رایانه در خانوارها، ابزار مهمی برای درک شکاف اجتماعی- اقتصادی است. داشتن رایانه در خانه به معنی افزایش آگاهی و انجام وظایف محاسباتی و توسعه مهارتهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در اعضای خانوار تلقی می شود. علاوه بر این، رایانه امکان اتصال به اینترنت و بهره مندی از کاربردهای پیشرفته را به وجود می آورد.

این سه نشانگر به همراه ۱۸ نشانگر دیگر در طرح های «آمارگیری برخورداری خانوارها و استفاده افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات» توسط مرکز آمار ایران اندازه گیری می شوند.

سازمان فناوری اطلاعات ایران به‌عنوان مجری نظام پایش شاخص ­های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور و نماینده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بر این طرح­ ها نظارت دارد و منابع مالی آن را تأمین می‌کند.

مرکز آمار ایران در سالهای ۸۷، ۸۹، ۹۲ و ۹۴ طرح آمارگیری برخورداری خانوارها و افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات را انجام داد و نتایج آن را منتشر کرد. هم اکنون نیز این مرکز و سازمان فناوری اطلاعات ایران در حال برنامه ریزی برای انجام این طرح در سال ۱۳۹۶ هستند.

 

1396/02/04 2
92292 ایرنا-فاوانیوز با حضور معاون اول رئیس جمهوری؛ بهره برداری رسمی از شبکه دسترسی برپایه فیبر نوری شرکت مخابرات ایران آغاز شد

مراسم بهره برداری از طرح شبکه دسترسی برپایه فیبر نوری (تانوما) شرکت مخابرات ایران با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رسول سرائیان مدیرعامل شرکت مخابرات ایران آغاز شد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، در این مراسم که امروز (دوشنبه) در یکی از واحدهای مخابراتی استان تهران برگزار شد، مدیران اپراتورهای تلفن همراه و سایر عرضه کنندگان خدمات اینترنتی نیز حضور دارند.
به گزارش ایرنا، طرح رساندن فیبر نوری به خانه ها که «تانوما» (تارهای نوری مخابرات ایران) نام گرفته است، افزایش سرعت اینترنت و تحقق یکی از اهداف منشور حقوق شهروندی درباره دسترسی برابر و آزاد به اطلاعات به آن را برای شهروندان به ارمغان می آورد.
فیبر نوری یکی از محیط های انتقال داده با سرعت بالاست.
امروزه از فیبر نوری در موارد متفاوتی مانند شبکه های تلفن شهری و بین شهری، شبکه های کامپیوتری و اینترنت استفاده می شود.
فیبر نوری رشته ای از تارهای شیشه ای است که هر یک از آنها ضخامتی معادل تار موی انسان دارد و در انتقال اطلاعات در مسافت های طولانی کاربرد دارد.
استفاده از سیم مسی برای انتقال اطلاعات در مسافت های طولانی همواره با برخی اختلال ها روبروست که امکان برقراری ارتباطی خوب و با سرعت مناسب را فراهم نمی سازد.
برهمین اساس دولت یازدهم از همان نخستین روزهای تشکیل، تلاش گسترده ای برای به روز رسانی و توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات را در سراسر کشور آغاز کرد.
اردیبهشت ماه سال 1393 بود که رییس‌جمهوری در روز جهانی ارتباطات، وضعیت پهنای باند را رضایتبخش ندانست و از وزارت ارتباطات خواست برای بهبود این اوضاع فکری کند.
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز بر همین اساس اقدام های گسترده ای را برای توسعه این بخش در دستور کار قرار داد و به سرعت نسبت به افزایش زیرساخت ها اهتمام ورزید.
گسترش فیبر نوری یکی از برنامه های این وزارتخانه برای توسعه زیرساخت های ارتباطات و فناوری اطلاعات بود که با توجه به تصریح برنامه ششم توسعه درباره آن، به سرعت در دستور کار قرار گرفت.
فیبر نوری در سال 1392 فقط در 51 هزار و 497 کیلومتر از مساحت کشور کشیده شده بود و همین موضوع مانع افزایش توسعه بیشتر زیرساخت های ارتباطی شد.
چندی پیش معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت کشور اعلام کرد: اتصال 170 شهر کشور به شبکه فیبرنوری با اجرای گام های مختلف طرح نور2 در دولت یازدهم برنامه‌ریزی شده است و تا پایان این دولت به طور قطع اجرا می شود.
به گفته «محمدجواد آذرجهرمی»، استفاده از شبکه فیبر نوری به برخی فناوری ها نیاز دارد که به توسعه شبکه انتقال و آدرس اینترنتی (آی پی) متکی است.
وی گفت: بنا داشتیم زمینه ایجاد فناوری های لازم برای بهره برداری کامل از شبکه فیبرنوری نیز در همین دولت فراهم شود اما طرحی زمانبر است و در دولت بعد به بهره برداری می رسد.
به گفته وی، تا پیش از این نقاط حضور در شبکه فیبرنوری در مجموعه زیرساخت کشور 66 نقطه بود که با اجرای طرح های مختلف به ویژه طرح نور2، اکنون ظرفیت کامل بهره برداری از شبکه فیبرنوری به 104 نقطه رسیده است و در این نقاط خدمات ارایه می شود.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت کشور اعلام کرد: اکنون در 104 شهر خدمات ارایه می شود و بر اساس برنامه ایجاد این قابلیت در همه 170 شهر تا پایان سال 1397 ممکن است.
مسوولیت اتصال بیش از یک میلیون پورت به فیبر نوری بر عهده شرکت مخابرات ایران قرار گرفته است.
براین اساس شرکت مخابرات ایران مرحله نخست اتصال فیبر نوری به خانه ها را با عنوان تانوما آغاز می کند که افزایش سرعت ارتباطات اینترنتی را به همراه دارد.
با اجرای این طرح، فیبر نوری به جای کابل مسی، اینترنت را به کاربران خانگی، اداره ها و موسسه ها ارایه می‌کند اما این جایگزینی فیبرنوری زمانی مقرون به صرفه است که محتوای دیجیتال بسیار زیادی روی شبکه‌ها تعریف شود و کاربران نیاز به داشتن سرعت بالا را احساس کنند.
با اتصال به شبکه فیبر نوری سرعت ارتباط را به میزان چشمگیری افزایش می‌یابد و اتصالات پهن باند فیبر به خانه یا همان اتصالات پهن باند (اف.تی.تی.اچ- FTTH)، معرف اتصالات کابل فیبرنوری برای هر مکان به صورت اختصاصی است.
این سیستم‌ها در مقایسه با شیوه سنتی کابل‌های مسی توان انتقال انبوهی از اطلاعات تلفنی، ویدئویی، داده ای و... را به شکل کارآمدتری دارند.
این فناوری به سرعت رو به گسترش است؛ زیرا برتری‌هایی نسبت به فناوری‌های کنونی دارد که امکان اتصال پرسرعت‌تر و ظرفیت بیشتر برد نسبت به زوج‌های پیچیده رسانا و خطوط دی.اس.ال (DSL) از جمله آنهاست.
«عباس آسوشه» معاون فناوری اطلاعات مرکز ملی فضای مجازی نیز در گفت و گویی با خبرنگار ایرنا به آغاز طرح تانومای مخابرات اشاره و آن را تحولی بزرگ در شبکه ملی اطلاعات ایران ارزیابی کرد.

 

1396/02/04 4

سه شنبه ٠٥ ارديبهشت ١٣٩٦ |

جستجو در وب
آمار
بازديدکنندگان امروز : 626
کل بازديدکنندگان : 3396318
بازديدکنندگان آنلاين : 10
زمان بارگزاري صفحه : 2.06
پیشخوان

پیشخوان