.
شماره منبع تيتر تاريخ نمایش
92941 ایستنا قنبری خبر داد: افزایش ۴ برابری گردش اطلاعات در داخل کشور

رئیس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران با اشاره به اقدامات صورت گرفته درتحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و برنامه ریزی برای انجام تکالیف مدنظر برنامه ششم توسعه در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور، اظهار داشت: ۷ پروژه اقتصاد مقاومتی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات با منابع تخصیص داده شده و هزینه ای بالغ بر ۱۲۶ هزار میلیارد ریال اجرایی شده است.

 

وی با بیان اینکه در راستای حمایت از تولید محتوای داخلی، پروژه ۲ برابر کردن محتوای بومی در قالب طرح اقتصاد مقاومتی در سال ۹۵ انجام شد، ادامه داد: با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات، میزان گردش اطلاعات و تولید محتوا در داخل کشور از ۱۰ درصد به ۴۰ درصد افزایش یافته است و پیش بینی می کنیم با ایجاد موتور جستجوی بومی و شبکه های اجتماعی بومی، تا حد امکان گردش اطلاعات در داخل کشور، افزایش یابد.

 

معاون برنامه ریزی وزیر ارتباطات با اشاره به اهداف کلان برنامه ششم توسعه برای افزایش ظرفیت پهنای باند، محتوای بومی، افزایش ارائه خدمات الکترونیکی، ارتقا دانش داخلی، افزایش پوشش شبکه های ارتباطی برای همه روستاها، مناطق مرزی و کمتر توسعه یافته گفت: طبق وظایف ارائه شده به وزارت ارتباطات، افزایش ترانزیت پهنای باند بین الملل و رسیدن به ظرفیت ۳۰ ترابیت برثانیه باید محقق شود.

 

قنبری تاکید کرد: طبق برنامه ششم توسعه، وزارت ارتباطات مکلف به ارائه ۴ سرویس الکترونیکی در ۸۰ درصد روستاهای دارای ۲۰ خانوار، توسعه و تکمیل شبکه ملی اطلاعات به صورت امن، پایدار و مطمئن، کاهش ۱۲.۵ درصدی مراجعات مردم به سازمانها و ۱۰ برابر کردن تولید محتوا در فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ شده است.

 

1396/03/03 3
92940 ایستنا افزایش مشترکان درآمد همراه‌ اول را بالا برد

جذب 800 هزار مشترک دائمی جدید، 280,244 میلیون ریال (28 میلیارد و 24 میلیون تومان) ودیعه برای همراه اول در برداشته است.

 

بنابر اعلام مدیرعامل همراه اول از آخرین آمار فروش و فعال شدن سیم‌کارت‌های جدید این اپراتور در سال 95، در سالی که گذشت همراه اول 10 میلیون سیم کارت واگذار کرده که از این تعداد 9.3 میلیون سیم کارت رجیستر (ثبت) شده است.

 

از مجموع سیم کارت‌های ثبت شده 800 هزار سیم کارت دائمی و مابقی (8.5 میلیون سیم کارت) اعتباری هستند.

 

طبق صورت‌های مالی حسابرسی‌شده همراه اول، در سال مالی منتهی به 30 اسفند 95 این اپراتور 280.244 میلیون ریال ( 28 میلیارد و 24 میلیون تومان) خالص دریافتی بابت ودایع از مشترکان جدید داشته است.

 

سیم‌ کارت های دائمی از ابتدای راه‌ اندازی شبکه ارتباطات سیار در سال 73 تاکنون وجود دارند که مبلغ تضمین یا ودیعه ای نزد شرکت امانت می‌ماند و مشترک صورت حساب خود را در پایان دوره پرداخت می‌کند.

 

با آخرین مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات درباره قیمت سیم‌کارت‌ها، از مرداد 92 تعرفه سیم‌کارت‌ دائمی همراه اول می‌تواند حداکثر 156 هزار تومان باشد که به این مبلغ مالیات بر ارزش افزوده نیز اضافه می‌شود.

 

پس از ابلاغ مصوبه 166 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، در اپراتور اول سیم کارت دائمی به 2 نوع تضمین دار و بدون تضمین تقسیم شد.

 

سیم کارت‌های دائمی تضمین دار اپراتور اول که با 0912 شناخته می شوند (شامل رنج‌های 0911 تا 0918 دائمی سراسر کشور)؛ دارای 120 هزار تومان حق اتصال، 36 هزار تومان به عنوان تضمین و باقی مبلغ به عنوان مالیات بر ارزش افزوده هستند.

 

قیمت سیم کارت های دائمی بدون تضمین دائمی (0910) نیز 127 هزار و 200 تومان است که از این قیمت، 120 هزار تومان به عنوان حق اتصال و مابقی مالیات بر ارزش افزوده است.

 

تفاوت این دو سیم کارت در حد نصاب کارکرد میان دوره مشترکان است.

 

همراه اول اکنون 83.3 میلیون سیم کارت در بازار دارد.

 

1396/03/03 5
92937 فارس معاون سازمان تنظیم مقررات ارتباطات در گفت‌وگو با فارس: نظارت بر واگذاری تلفن ثابت در سراسر کشور یکیارچه شد/ رصد میزان واگذاری‌ نسبت به فیش‌های در انتظار

معاون نظارت سازمان تنظیم مقررات ارتباطات با اشاره به راه‌ اندازی سامانه اینترنتی ثبت‌نام تلفن ثابت از متقاضیان خرید خط تلفن خواست به صورت اینترنتی ثبت نام کنند تا بر عملکرد مخابرات در واگذاری تلفن ثابت نظارت شود.

 

حسین فلاح جوشقانی در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس با اشاره به راه‌ اندازی سامانه اینترنتی ثبت‌نام تلفن ثابت، اظهار داشت: هدف از راه‌اندازی این سامانه سهولت ارائه خدمت به متقاضیان و نظارت بهتر نظارت بر عملکرد مخابرات در واگذاری تلفن ثابت بوده است.

معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی افزود: شرکت مخابرات ایران طبق پروانه فعالیت باید حداکثر ظرف مدت یک ماه از تاریخ ارائه درخواست متقاضی خط تلفن ثابت، خط را دایر کند و تحویل دهد.

وی ادامه داد: شکایاتی از سوی متقاضیان درباره تاخیر در واگذاری تلفن ثابت اعلام می شود که به دلیل گستردگی استان ها و ثبت نام های حضوری در استان ها نیاز به سیستم یکپارچه‌ای برای نظارت و سنجش عملکرد مخابرات احساس می شد که این سیستم امکان رصد میزان درخواست‌های ارائه شده و پاسخ داده شده را فراهم می‌کند.

فلاح تاکید کرد: تفاوتی در اولویت‌های ثبت نام اینترنتی و حضوری نیست.

وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون امکان ثبت نام خط تلفن ثابت به صورت حضوری در دفاتر امور مشترکین و دفاتر پیشخوان دولت و به صورت غیرحضوری از طریق پورتال شرکت مخابرات ایران به آدرس WWW.TCI.ir فراهم است.

 

1396/03/03 3
92917 ایسنا معاون شرکت مخابرات: برای تغییر نام یا وصل تلفن به حضور مالک نیازی نیست

معاون امور مشتریان شرکت مخابرات ایران با تاکید بر تلاش برای ساده‌سازی ارائه خدمات مخابرات، از حذف حضور مالک برای تغییر نام خط تلفن و وصل کردن یک‌طرفه تلفن‌هایی که به علت بدهی صورت دوطرفه قطع شده بودند خبر داد.


داوود زارعیان در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به ساده‌سازی ارائه خدمات برای دفتر امور مشترکان مخابرات اظهار کرد: ساده‌سازی خدمات در چند حوزه وجود دارد. بخش اول که درخواست‌های زیادی در مورد آن وجود داشت، مساله‌ی نقل و انتقال تلفن بود. این کار در گذشته با حضور مالک انجام می‌شد اما ما در طرح ساده‌سازی حضور مالک را حذف کردیم.

وی ادامه داد: بدین ترتیب هر کس در هر مکانی که تلفن را خریداری کرده اگر فقط در سند ذکر شده باشد، همکاران ما تلفن را به نام می‌زنند و اگر ذکر نشده باشد با ارائه سند و درخواست خریدار، این کار انجام می‌شود. این طرح در سراسر کشور مورد استقبال قرار گرفته و تقریبا بیشتر مشترکانی که دارای مشکل بودند مراجعه کرده و تلفن را به نام خود ثبت کردند.

معاون امور مشتریان شرکت مخابرات ایران با اشاره به موضوع حذف مدارک اضافی در ثبت‌نام توضیح داد: بحث دیگر موضوع حذف مدارک اضافی است. ما تمامی مدارک از جمله کپی شناسنامه و سند و غیره را که قبلا برای ثبت‌نام دریافت می‌کردیم، حذف کرده و اکنون ثبت‌نام با کپی کارت ملی انجام می‌شود. همچنین امکان ثبت‌نام از طریق پورتال به صورت غیرحضوری را فراهم کردیم که هم در حوزه تلفن ثابت و هم ADSL این طرح اجرا می‌شود.

زارعیان در ادامه درباره وصل تلفن‌هایی که به صورت دوطرفه قطع شده‌اند، بیان کرد: بحث دیگر، وصل کردن تلفن‌ها برای مشترکینی است که به علت عدم پرداخت بدهی تلفن‌شان دوطرفه قطع شده است. بنابراین تلفن‌های کسانی که بدهی‌شان به ودیعه نرسیده، یک‌طرفه وصل می‌شود و در صورتی که مشترکین بدهی خود را پرداخت کنند، تلفن آنها مجددا وصل خواهد شد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: برنامه ما این است که به سمت ساده‌تر کردن طرح برویم. بنابراین حذف کاغذ، پرونده و مراجعه را در دستور کار داریم. البته اگر کسی علاقه‌مند بود می‌تواند حضور یابد، اما ما در برنامه داریم که تا پایان امسال حذف کاغذ و مشتری را به‌طور کامل در دفاتر اجرا کنیم. ثبت‌نام و پرداخت از طریق پورتال نیز آغاز شده است. مکانیزه کردن دفاتر، امضای دیجیتالی و حذف کاغذ را نیز در دستور کار داریم که در تهران شروع شده و برخی از مراکز منطقه ۸ آغاز شده‌اند تا بتوانیم تا پایان سال کاغذ را حذف کنیم.

 

1396/03/03 6
92916 ایسنا- ایرنا-فارس-تعادل-اعتماد از سوی اپراتور اول انجام شد: تخفیف ۵۰ درصدی برای محتوای داخلی در بسته‌های اینترنت

همراه اول تعرفه ترافیک بسته اینترنت برای سایت های پرمراجعه ایرانی را نیم بها کرد.


به گزارش ایسنا، در راستای اجرای سیاستها و اهداف شبکه ملی اطلاعات و با هدف رونق محتوای فاخر ایرانی و توسعه کسب و کارهای بومی، همراه اول که پیش از این تعرفه آزاد اینترنت همراه مشترکین خود در سایتهای پرمراجعه داخلی را به میزان ۵۰ درصد کاهش داده بود، حجم بسته‌های اینترنت را برای استفاده از این سایتها افزایش داد.

به عنوان مثال، مشترکین با خرید بسته چهار گیگابایتی، در صورتی که از محتوای داخلی سایت های منتخب سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بازدید کنند، حجم بسته آنها معادل بسته ۸ گیگابایتی محاسبه می شود.

این کاهش تعرفه برای استفاده از محتوای داخلی در بسته ها، در ۲۱۰ سایت پرمراجعه ایرانی (بر اساس اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی) اعمال می شود و از روز ۲۷ اردیبهشت ۹۶ اجرایی شده است.

کاهش تعرفه برای استفاده از محتوای داخلی با تعرفه آزاد اینترنت همراه، از تاریخ ۲۹ فروردین ماه سال جاری در شبکه همراه اول اجرایی شده بود.

مشترکین همراه اول جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص و مشاهده اسامی و IP سایت ها می توانند به پرتال همراه اول به نشانی www.mci.ir مراجعه کنند.

 

1396/03/03 6
92911 ایران اکونومیست- طوفان نیوز-ایرنا- کیهان- همشهری عملیات کابل برگردان در ۲ مرکز مخابراتی تهران

عملیات کابل برگردان با هدف توسعه شبکه کابل در مراکز مخابراتی مالک اشتر و شهید فرد اسدی از تاریخ سوم خرداد ماه آغاز می شود.


ه گزارش ایران اکونومیست به نقل از روابط عمومی مخابرات منطقه تهران، با اجرای عملیات مذکور ارتباط تلفنی مشترکین در مرکز مخابرات مالک اشتر با پیش شماره های 6615، 6617، 6619، 6635 الی 6638، 6667، 6683 الی 6689 در محدوده خیابان های کمیل، کمالی، یادگار امام و در مرکز مخابرات شهید فرد اسدی با پیش شماره های 6600 الی 6609، 6615، 6619 در محدوده این مرکز به مدت 72 ساعت با اختلال همراه است.

1396/03/02 11
92907 سیتنا تغییر رویه‌ی پاسخگویی به مشتریان در شرکت مخابرات ایران

معاون امور مشتریان شرکت مخابرات ایران از تشکیل کمیته عالی صدای مشتری با هدف حفظ مشتری فعلی و جذب مشتریان جدیدتر خبر داد و گفت: این کمیته رویه پاسخگویی به مشتریان را تغییر می دهد.

به گزارش سیتنا، دکتر زارعیان، در نشست هم اندیشی حوزه تجاری برای تحقق برنامه سال 96 شرکت مخابرات ایران، اظهار داشت: برای رضایت مشتریان باید تغییر رویه ها به سرعت صورت گیرد تا پاسخگوی تحقق برنامه سال جاری شرکت باشیم.

وی افزود: امروز دوران رقابت شرکت های بزرگ با بزرگ به پایان رسیده و  شاهد دوره رقابت شرکت های بزرگ با کوچک هستیم. شرکت های کوچک با تغییر رویه و فرایند ساده تر، بدون سرمایه گذاری کلان، چابک تر و موفق تر هستند.

دکتر زارعیان تاکید کرد: در دنیای فناوری رقابتی امروز، سازمانی موفق تر است که ارتباط بهتر، ساده تر و خدمات پس از فروش مناسب تری داشته باشد.

وی با اشاره به تغییر ساختاربرای حفظ  مشتری اظهارداشت: امروز شرکت مخابرات ایران باید به دنبال تغییر رویه به خصوص در خدمات پس از فروش باشد تا ضمن حفظ مشتری فعلی، مشتریان جدید را نیز جذب کند.

معاون مشتریان شرکت مخابرات با تاکید بر چابک سازی حوزه های مختلف شرکت مخابرات ایران، اظهار داشت: نیازمند بازنگری در فرآیندها بر اساس خواست و رفتار مشتری هستیم. باید با هدف سرعت و سهولت در جذب و حفظ مشتریان با کمک فناوری از گسترش بی رویه بدنه شرکت پرهیز کنیم.

وی گفت: فرایندها و رویه های ٢٠ سال گذشته پاسخ گوی نیاز امروز ما نیست و باید با نگاه به مشتری نوسازی شود.

1396/03/02 15
92899 فارس- وایمکس نیوز- دیوان اقتصاد- سیتنا- ابرار اقتصادی- فناوران اطلاعات مجری توسعه شبکه شرکت مخابرات در گفت‌وگو با فارس خبر داد استقبال پایین از اتصال فیبر نوری به منازل در سال اول را‌ه‌اندازی/ نرم ‌جهانی استفاده از FTTH حداکثر 35 درصد است

مجری توسعه شبکه شرکت مخابرات درباره استقبال از طرح جدید اتصال فیبر نوری به منازل، گفت: در تمام دنیا در سال اول راه‌اندازی FTTH درخواست پایین و حداکثر 15 درصد است که در سال‌های بعد رشد می‌کند و به طور کلی 35 درصد از ظرفیت استفاده می شود.

رضا خلیلی در گفت‌‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس،  درباره میزان استقبال از شبکه جدید دسترسی مبتنی بر فیبر نوری مخابرات (تانوما) اظهار داشت: در شروع به کار FTTH  (فیبر نوری به منزل) در تمام دنیا میزان درخواست در سال اول پایین و در حد 10 تا 15 درصد است که در سال‌های بعد رشد می‌کند.

مدیر امور شبکه و مجری توسعه شبکه شرکت مخابرات ایران ادامه داد: در مجموع متوسط جهانی استفاده از ظرفیت‌سازی ایجاد شده در پروژه اتصال فیبر نوری به منزل به آن ظرفیت‌سازی هوم کانکت به هوم پس و برعکس گفته می‌شود 30 تا 35 درصد است.

وی از ظرفیت‌سازی برای یک میلیون پورت فیبر نوری در تمامی استان‌ها روی شبکه تانومای شرکت مخابرات خبر داد و گفت: علیرغم ظرفیت سازی در تمام استان ها تمرکز بیشتر روی 8 شهر انجام می‌شود و تعداد پورت‌های تهران حدود 200 هزار پورت است.

خلیلی تصریح کرد: فعلا پروژه در مکان‌هایی که زیرساخت فنی وجود دارد در حال انجام است و ظرفیت‌سازی در این پروژه با سرعت ادامه دارد.

مدیر امور شبکه و مجری توسعه شبکه شرکت مخابرات ایران در پاسخ به این سوال که طرح‌های متعدد مخابرات برای ارائه سرویس روی فیبر نوری از جمله تانوما (اینترنت روی فیبر)، ابریما (اینترنت، مکالمه، تماشای نامحدود فیلم و فضای ذخیره سازی ابری روی فیبر) و زینما (اینترنت، مکالمه، فضای ذخیره سازی ابری و IPTV) در چه زمانی قابل ارائه به مشترکان می‌شود، اظهار داشت: در تمامی این طرح‌ها زیرساخت یکسان و روی فیبر نوری است که فیبر به منزل یا ساختمان می‌رسد اما  معاونت تجاری نوع خدمات و بسته‌ها روی هر سرویس را تعریف می‌کند.

 

1396/03/02 13
92897 ایتنا- فناوران اطلاعات فناوران چگونگی محاسبه و اجرای نیم‌بهای ترافیک داخلی اینترنت را بررسی کرد تخفیف شانسی

همراه اول با اعلام اسامی 210 سایت داخلی، اعمال تخفیف 50 درصدی روی تعرفه مصرف آزاد اینترنت برای این سایت‌ها را آغاز کرد.

در همین راستا و در اقدامی هماهنگ و ظاهرا دستوری، اپراتور دوم موبایل نیز همزمان اطلاعیه مشابهی صادر کرد. بر این اساس دو اپراتور تلفن همراه کشور با انتشار فهرست یکسانی از نام و IP تعداد ۲۱۰ سایت داخلی، اعلام کردند تعرفه مصرف اینترنت آزاد برای این سایت‌ها نیم‌بها محاسبه خواهد شد.

همراه اول اعلام کرده است در راستای اجرای سیاست‌ها و اهداف شبکه ملی اطلاعات و با هدف رونق محتوای فاخر ایرانی و توسعه کسب و کارهای بومی، همراه اول «تعرفه آزاد» اینترنت همراه مشترکان خود را در سایت های پرمراجعه ایرانی (براساس اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی) نیم بها کرد.

اپراتور دوم نیز اعلام کرد در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی و با هدف حمایت از تولید محتوای داخلی پس از راه اندازی فاز دوم شبکه ملی اطلاعات، تعرفه مصرف آزاد اینترنت را برای دریافت محتوای برخی سایت های ایرانی به نصف کاهش داده است. نکته عجیب درباره ایرانسل اینکه این تخفیف فقط روی اینترنت سیم کارت عملیاتی شده و مشترکان وایمکس از این تخفیف محروم هستند!

این که چرا چنین است و تفاوت کار در چیست، موضوعی است که شاید سازمان رگولاتوری باید آن را بررسی و نتیجه را اعلام کند.

چرا ۲۱۰ سایت؟
۲۱۰ سایت داخلی که ادعا شده سایت‌های پربازدید ایرانی هستند، از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تعیین شده و ملاک انتخاب آنها نامعلوم است. به هر حال رانتی برای این سایت‌ها ایجاد شده است که مخاطبان دسترسی ارزان‌تری به آنها نسبت به سایت‌های رقیب خواهند داشت و به همین دلیل باید دلیل موجهی برای انتخاب آنها وجود داشته باشد.

براساس اعلام سایت همراه اول، به نظر می رسد ملاک انتخاب این سایت ها پربازدید بودن بوده است. در این صورت انتخاب سایت‌هایی مانند bank-day.ir با رنکینگ ۵۵۷۶ در روز گذشته یا سایت kanape.ir با رنکینگ ۵۹ هزار و ۵۷۸ در این لیست قرار دارد و در این بین برای مثال جای سایت بسیاری از روزنامه‌ها (ازجمله روزنامه فناوران اطلاعات) با رتبه‌های به مراتب قابل قبول‌تر خالی است.

در این رابطه شنیده شده این لیست را یکی از ارایه دهندگان خدمات ADSL به عنوان پیشنهاد در اختیار رگولاتوری قرار داده و آنها نیز همین لیست را در اختیار دیگر اپراتورها قرار داده اند.

چالش بزرگ: IP
تنها نام سایت برای کاهش هزینه ۵۰ درصدی ترافیک اینترنت داخلی کافی نیست وگرنه رگولاتوری به موقع به وعده وزیر ارتباطات در دی ماه یا اسفند ماه سال گذشته عمل می کرد. چالش اساسی آنجاست که بر اساس روش پیشنهادی رگولاتوری، IPهای سایت ها باید جمع آوری شده تا در صورت ارتباط مشترکان با این آدرس ها، اینترنت آنها توسط اپراتور نصف قیمت محاسبه شود.

علاوه بر لیست سایت‌ها، نشانی آی.پی نیز ظاهرا از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در اختیار دو اپراتور موبایل قرار گرفته است. اما نکته اینجاست که براساس پیگیری خبرنگار روزنامه فناوران، فهرست اعلام شده نشانی آی پی های این ۲۱۰ سایت با نواقصی همراه است. به این صورت که همه آی.پی‌هایی که سایت مورد نظر از آن استفاده می‌کند، در این فهرست گنجانده نشده و در نتیجه مشترکان در صورتی که به نشانی آی.پی دیگر این سایت‌ها متصل شوند، برخلاف انتظارشان، در عمل اینترنت آنها نیم بها محاسبه نخواهد شد.

تخفیف شانسی
از آنجا که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هیچ راهکاری برای محاسبه استفاده از سایت‌های داخلی برای مشترکان در نظر نگرفته و امکان اتصال به دیگر آی.پی هایی ذکر شده در این فهرست نیز وجود دارد، مشترکان به طور شانسی ممکن است از تخفیف ۵۰ درصدی برخوردار شوند.

وانگهی همانطور که ذکر شد معیار انتخاب سایت های مذکور نیز روشن نیست.
نکته دیگر اینکه در عمل هم اکنون امکان شناسایی تمام آی.پی‌های سایت‌ها به دلیل شیوه اتخاذ شده وجود ندارد. ظاهرا این آی.پی‌ها از مدیران سایت ها استعلام شده است. در درجه اول ممکن است به هر دلیلی مدیر سایت تمام آی.پی ها را در اختیار اپراتور یا رگولاتوری قرار نداده باشد که در این فهرست به وضوح این مورد به چشم می خورد.

حتی اگر تمام آی.پی‌ها هم در این لحظه در اختیار باشد، ممکن است صاحب سایت فردا از آی.پی دیگری نیز بهره ببرد و هیچ راهکاری برای به روز رسانی فوری و آنی این فهرست آی.پی ها پیش بینی نشده است. درنهایت هم در صورت استفاده سایت از فناوری ابری، نشانی آی.پی به صورت مداوم عوض خواهد شد که در نتیجه راهکار فعلی اتخاذ شده کاملا ناکارآمد می شود.

روال نامعلوم
در مجموع آنکه با رویه در پیش گرفته شده بعید است که وعده تخفیف ۵۰ درصدی روی همه سایت های داخلی در اردیبهشت ماه به سرانجام برسد.
نکته دیگر آنکه روش محاسبه روشنی برای کاربران و مصرف کنندگان نیز همچنان در دسترس نیست.

چراکه از شرکت‌های ارایه دهنده اینترنت با تخفیف ۵۰ درصد نیز شنیده می شود بیشترین ارتباطات با مراکز تماس این شرکت‌ها، برای شکایت درباره تخفیف ۵۰ درصدی روی سایت‌های داخلی بوده است. چراکه مشترکان با حدس و گمان به نظرشان می‌رسد تخفیف ۵۰ درصدی محاسبه نشده و راهکاری برای اینکه مشخص شود این موضوع حدس و گمان اشتباه مشترک بوده یا دلیل آن اتصال به آی پی ثبت نشده در بانک اطلاعاتی اپراتور است، وجود ندارد.

به نظر می‌رسد در این ماجرا اپراتورهای تلفن همراه و ارایه دهنده ADSL بی تقصیرند و مشکل اساسی اینجاست که وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات در حالی قصد دارند تخفیف ۵۰ درصدی روی ترافیک داخلی اعمال کنند که حاضر به پذیرش هزینه‌ها و مشکلات آن نیستند و در تلاشند توپ را به زمین شرکت‌های ارایه دهنده اینترنت بیندازند.

براساس این گزارش، پس از چند بار تاخیر در تفکیک اینترنت داخل از بین‌الملل، علی اصغر عمیدیان، رییس سازمان تنظیم مقررات ۱۴ اسفندماه اعلام کرد از روز پانزدهم آن ماه، اپراتورها سایت‌های داخلی پر ترافیکی را به کاربران اعلام می کنند که نسبت به سایت های خارجی ۵۰ درصد تخفیف دارند و در مدت ۳ ماه تا اردیبهشت ۹۶ تمامی محتوای داخلی و خارجی در لایه دسترسی تفکیک می‌شود.

نه تنها همراه اول و اپراتور دوم به تازگی در ابتدای اردیبهشت ماه به این وعده رییس رگولاتوری عمل کردند؛ بلکه هنوز برخی اپراتورها چنین تخفیفی را اعمال نکرده اند.

1396/03/02 8
92894 فارس به بهانه برگزاری مجمع عمومی سالیانه شرکت مخابرات ایران ظاهری زشت از قانون تجارت در مجامع شرکت‌های بورسی/ وقتی بی‌ارزشی رای سهامدار خرد به رخ کشیده می‌شود

قانون تجارت، برگزاری مجامع عمومی سالیانه را به شرکت‌های بورسی الزام کرده، مجامعی که قانوناً خواست سهامدار حقیقی و خرد در آن ارزشی ندارد اما گاهی این حقیقت با ظاهری زشت به رخ کشیده می‌شود

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، طبق قانون تجارت، شرکت‌های بورسی موظف به برگزاری مجامع عمومی سالیانه با حضور سهامداران حقیقی و حقوقی هستند. 

در این مجامع تصمیم‌گیری‌ها با اکثریت آرا اتخاذ می‌شود که در تمام مجامع، اکثریت رای در اختیار سهامداران حقوقی است و سهامداران حقیقی با داشتن سهام خرد، عملاً تأثیری در تصمیم‌گیری‌های مجامع ندارند. 

جلسات مجامع با حضور بیش از نیمی از سهامداران دارای حق رأی رسمیت می‌یابد و تصمیمات آن نهایی می‌شود بنابراین نیازی به حضور سهامداران حقیقی نیست. 

سهامداران حقیقی با هدف اطلاع از اخبار و گزارش‌های یک ساله شرکت، امکان گفت‌وگو با مدیریت شرکت، فرصت اعتراض یا اظهارنظر درباره عملکرد شرکت به مجمع می‌آیند. 

البته برخی مدیران معتقدند اغلب سهامداران حقیقی که در مجامع حاضر می‌شوند فراغت زیادی دارند و برای تنوع می‌آیند. در میان آنها همواره سهامدارانی با تعداد سهم زیاد و علاقمند نیز وجود دارند.

اگرچه این قانون تجارت مشخص و معمول است، اما گاهی این حقیقت با ظاهری زشت به رخ سهامداران حقیقی و خرد کشیده می‌شود.

همواره نظر سهامداران خرد و حقیقی برای تقسیم سود بیشتر با نظر سهامداران عمده و مدیریت متفاوت است و به این دلیل و دلایل دیگری اعتراض و گلایه از تصمیمات سهامدار عمده در مجمع موضوع جدیدی نیست، البته اگرچه قانون برگزاری مجمع با این شرایط را الزامی کرده اما برخی رفتارهای مدیران با سهامداران را اجبار نکرده است.

در برخی مجامع رفتارهایی خارج از عرف و شأن سهامدار و مدیر باعث تحریک سهامداران می‌شود که نتیجه ای جز بی حرمتی بین طرفین در مجمع و بی اعتمادی به مدیریت شرکت ندارد.

هم‌چنان که روز گذشته در مجمع سال 95 شرکت مخابرات ایران زمانی که با وجود اعتراض ادامه‌دار سهامداران خرد برای تقسیم سود 50 تومانی سهامدار عمده به سود 33 تومان رای داد، رئیس مجمع گفت که مجمع تشریفاتی است تا دیگر حرفی نباشد.

همچنین وقتی یک سهامدار معترض رئیس مجمع را با عنوان نماینده دولت خطاب کرد علیرغم اینکه نماینده دولت بود گفت که نماینده دولت نیست و همچنین نوع مدیریت و حفظ زمان‌بندی جلسه برای اجازه طرح سوال توسط سهامداران از هیات مدیره و نوع پاسخ‌گویی و قانع کردن سهامداران با تنش همراه بود.

رفتارهای این‌چنینی که به تحریک و نارضایتی سهامدار ختم می شود، سابقه ذهنی در نوع برگزاری مجامع سالانه شرکت و به تبع بدبینی به مدیران ایجاد می‌کند. در نهایت اگر قانون تجارت اجازه تصمیم‌گیری به سهامدار خرد را نمی‌دهد، ضرورتی بر مخدوش کردن رابطه سهامدار و مدیریت نیز وجود ندارد.

1396/03/02 24
92892 ایسنا- فاوا نیوز- پامچال نیوز- اتاق نیوز- وایمکس نیوز- ایتنا- آفتاب یزد-اعتماد یک توضیح درباره تخفیف در طرح‌های تشویقی تلفن همراه

در مصوبه سازمان تنظیم مقررات ارتباطات که به اپراتورهای تلفن همراه ابلاغ شد، عنوان شده که تعرفه طرح‌های تشویقی اپراتور با سهم بازار بیش از ۱۰ درصد حداکثر می‌تواند ۲۰ درصد از کف تعرفه پایین‌تر باشد به این معنا که تا ۲۰ درصد قیمت‌ها می‌توانند به مشترکان خود تخفیف دهند.


به گزارش ایسنا، طی ماه‌های گذشته، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مصوبه‌ای داشته که براساس آن، اپراتورهای تلفن همراهی که سهم بازار آنها کمتر از ۱۰ درصد بازار است، مجاز شده‌اند در طرح‌های تشویقی خود تا حدود ۴۰ درصد تخفیف برای مشترکان خود اعمال کنند، اما اپراتورهایی که سهم بازار آنها بیش از ۱۰ درصد است، تنها تا ۲۰ درصد قیمت‌ها می‌توانند به مشترکان خود تخفیف دهند. این موضوع در نهایت موجب می‌شود یکی از اپراتورها در طرح‌های تشویقی خود از شرایط ویژه‌تری نسبت به دو اپراتور غالب برخوردار شود.

در این رابطه چندی پیش مدیر عامل همراه اول تاکید کرد: طبق مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای اپراتورهایی با سهم بازار کمتر از ۱۰ درصد شرایطی فراهم شده که آنها بتوانند در فضای بازار رقابت بیشتری داشته باشند.

بر اساس اطلاعات نشریه ارتباطات، به گفته صدوقی معمولا برای قوانین حمایتی مدت زمان خاصی در نظر گرفته می‌شود. به عنوان مثال دوره انحصار اپراتور سوم قرار بود دو سال باشد، اما این مدت به بیش از شش سال رسید.

مدیر عامل اپراتور اول در عین حال به طرح‌های دیگری اشاره کرد و افزود: قرار بود مدت رومینگ ملی هم دو سال باشد، اما اکنون این طرح تا چندی دیگر وارد سومین سال خود می‌شود.

اما در موارد متعدد طرح‌های حمایتی دارای یک بازه زمانی هستند که اکنون شاید در برخی موارد این مدت به سرآمده باشد. در بخش‌های دیگر مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات پیشنهاد این سازمان در خصوص تعیین مقررات برای طرح‌های تعرفه‌ای تشویقی ارائه شده است.

مفاد این مقررات که بنا بر اعلام رگولاتور از تاریخ پنجم دی‌ماه سال جاری لازم‌الاجراست بدین قرار است: تعرفه تعیین شده توسط اپراتور برای هر خدمت که می‌تواند مساوی یا کمتر از سقف و در صورت تعیین کف تعرفه توسط کمیسیون، مساوی یا بیشتر از کف تعیین شده برای هر خدمت باشد و برای مدت زمان حداقل شش ماه ارائه شود. در صورت عدم وجود کف تعرفه برای خدمات، یک چهاردهم سقف تعرفه، ملاک عمل خواهد بود.

همچنین در این مصوبه توضیحاتی در خصوص طرح‌های تشویقی آمده و عنوان شده طرح تعرفه‌ای اپراتور برای خدمات موضوع پروانه که از تعرفه عادی اپراتور برای آن خدمت کمتر است و در یک بازه زمانی حداکثر سه ماهه، امکان فروش طرح تشویقی و تمدید طرح برای اپراتور ممکن است.

مدت ارائه طرح‌های تشویقی نیز به مدت زمان در دسترس بودن طرح گفته می‌شود. به‌عبارتی به بازه زمانی که اپراتور، امکان فروش طرح تشویقی را دارد. ابتدا و انتهای این مدت زمان به ترتیب تاریخ شروع و پایان طرح تشویقی است. تاکید می‌شود حدفاصل زمان شروع و پایان ارائه طرح تشویقی با احتساب تمدید طرح، حداکثر سه ماه است. بدین ترتیب مدت استفاده مشترکان از طرح تشویقی می‌تواند حداکثر شش ماه باشد.

در بخش دیگری از این مصوبه نیز یادآوری شده که ساعات کم مصرف ساعت ۱۲ تا ۶ برای صوت و ۲ تا ۸ برای دیتا محسوب می‌شود.

سهم بازار اپراتورهای تلفن همراه نیز با این فاکتور محاسبه می‌شود که تعداد مشترک فعال هر یک از اپراتورها در هر یک از حوزه‌های ثابت و موبایل تقسیم بر تعداد کل مشترکین فعال هر یک از حوزه‌های ثابت و موبایل می‌شود. همچنین در این مصوبه از بسته خدماتی ترکیبی یاد شده که این بسته‌ها خدماتی نظیر تماس، اینترنت و پیامک را شامل می‌شود. بر این اساس هر اپراتور صرفاً می‌تواند حداکثر هشت بار در سال طرح‌های تشویقی را برای خدمات مورد نظر خود به تفکیک در حوزه ثابت و موبایل ارائه کند.

البته تمدید طرح تشویقی بعد از پایان مدت آن، به عنوان یک طرح تشویقی جدید محسوب شده و در فهرست تعداد هشتگانه امکان ارائه طرح تشویقی اپراتور لحاظ خواهد شد، مگر آنکه تمدید طرح تشویقی، برای تکمیل مدت زمان سه ماهِ طرح تشویقی اولیه بوده باشد. مجموع مدتِ کلِ زمان ارائه طرح‌های تشویقی در سال، اعم از طرح تشویقی و یا تمدید طرح تشویقی، نباید بیش از هشت ماه از سال باشد.

در صورت وجود کف تعرفه مصوب کمیسیون برای یک خدمت، تعرفه خدمات در قالب طرح‌های تشویقی می‌تواند پایین‌تر از کف تعرفه مصوب باشد. در صورت نبود کف تعرفه مصوب برای خدمات، یک چهاردهم (۱/۱۴) سقف تعرفه، به‌عنوان ملاک سنجش خواهد بود.

اما در قالب این مصوبه تبصره‌ای نیز گنجانده شده و طبق آن تعرفه طرح‌های تشویقیِ اپراتور با سهم بازار بیش از ۱۰ درصد؛ حداکثر می‌تواند ۲۰ درصد از کف تعرفه پایین‌تر باشد و تعرفه طرح‌های تشویقی اپراتور با سهم بازار کمتر از ۱۰ درصد، حداکثر می‌تواند ۴۰ درصد از کف تعرفه پایین‌تر باشد. هر طرح تشویقی می‌تواند حداکثر شامل پنج بسته خدمتی حاوی یک خدمت و یا ترکیبی از چند خدمت با مهلت مقرر و با تعیین مبلغ برای کل بسته باشد.

اپراتور حداقل دو هفته قبل از اجرای طرح موظف است نسبت به اعلام تعرفه هر طرح تشویقی با جزئیات مربوطه، حداقل شامل مدت ارائه طرح و مدت استفاده از طرح، به سازمان اقدام کند. ارائه طرح و خدمت از سوی اپراتور مشروط به سپری شدن زمان اعلام شده در این ماده و عدم دریافت هرگونه نامه رد طرح و یا نامه اصلاحیه طرح از سوی سازمان است.

در تبصره دیگری آمده است: چنانچه در بسته خدمتی اپراتور نسبت به ارائه مودم، آنتی ویروس، گوشی و دیگر تجهیزات و خدمات خارج از موضوع پروانه اقدام کند، قیمت مودم، آنتی‌ویروس، گوشی و سایر تجهیزات، مستقل از قیمت خدمات است و باید به صورت مجزا تعیین و اعلام شود.

در صورتیکه اپراتور در طرح تشویقی مایل است خدمات را هم در ساعات کم مصرف و هم در ساعات عادی ارائه دهد، باید خدمات قابل ارائه در ساعات عادی و ساعات کم مصرف را به صورت تفکیک شده اعلام کند.

مطابق این مصوبه اپراتور باید در بخش عمومی پورتال خود ضمن اعلام کلیه تعرفه های عادی، بخش مشخصی را نیز به اعلام طرح‌های تشویقی تخصیص دهد و ضمن به‌روزرسانی آن، مشخصات شفاف طرح های تشویقی به همراه تاریخ شروع و پایان طرح و نحوه شارژینگ آن‌ها را اعلام کند. در کلیه تبلیغات مربوط به طرح‌های تشویقی، مشخصات اصلی طرح و تاریخ شروع و پایان نیز باید منتشر شود.

 

1396/03/02 9
92883 اقتصاد ایران آنلاین-دنیای اقتصاد استراتژی رگولاتوری برای دادن پاداش به محتوای بومی/ ارزان کردن غیر تحمیلی اینترنت

لیدا ایاز: هرچه ارزان‏تر کاربران راضی‏تر. این همه توصیفی است که می‏شود برای جلب نظرکاربران اینترنت در ایران عنوان کرد. کاربرانی که هر از چندگاهی با انتشار آمار جایگاه ایران در جدول مقایسه‏ای وضعیت اینترنت کشورها، شرایط‌شان را هم از نظر سرعت و هم قیمت با کشورهای پیشرو مقایسه می‏کنند. اگرچه نمی‏توان بخشی از این طیف همیشه ناراضی را راضی کرد، اما حالا بر مبنای ترویج این تفکر است که وزارت ارتباطات می‏خواهد بستری را مهیا کند که در فاز اول دسترسی به محتوای داخلی که بر بسترهای داخلی ارائه می‏شوند، هم ارزان‏تر و هم راحت‏تر شود. سیاستی که این پاداش را به کاربران می‏دهد، درصورتی که بخواهند از محتوای داخل استفاده کنند می‏توانند نصف بهای تعرفه‏ای که در گذشته به اپراتورها و شرکت‏های اینترنتی که مشترکشان هستند، پرداخت کنند. با وجود اینکه این مصوبه چندی پیش از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی صادر و در اوایل اسفندماه ۹۵ به تمامی اپراتورها ابلاغ شد، اما همچنان برخی گزارش‏ها نشان می‏دهد که این تعرفه از سوی اپراتورها و نیز شرکت‏های اینترنتی به‏صورت جسته و گریخته رعایت نشده و اغلب بسته‏های حجمی تعیین کرده‏اند که کاربران تنها با خرید آنهاست که مشمول این تخفیف می‏شوند. همچنین برخی از اپراتورها با اجرای آن در بخش اینترنت آزاد سعی کرده‏اند تا این تخفیف را برای آن دسته از کاربرانی که از اینترنت آزاد استفاده می‏کنند اعمال کنند و هنوز هم نحوه محاسبه این اعداد و ارقام مشخص نیست.

 

این موضوع ناشی از آن است که اپراتورها می‏گویند: پیش از این با تخصیص بسته‏های اینترنتی ارزان‏تر به کاربرانشان این تخفیف را اعمال کرده‏اند و لزومی به اجرای مصوبه سازمان تنظیم مقررات نمی‏بینند. مصوبه‏ای که برخی از کارشناسان معتقدند تحمیلی و دستوری است. اما سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در پاسخ به «دنیای اقتصاد» درباره این ابهامات به مصوبات کاهش تعرفه پنهای باند بین‏الملل اشاره می‏کند. بر اساس اعلام این سازمان، مطابق با مصوبات شماره‏های 2،3 و 4 جلسه 237 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، تعرفه پهنای باند بین‏الملل و همچنین تعرفه انتقال برای اپراتورها نسبت به قبل کاهش یافته است. بنابراین با توجه به کاهش تعرفه عمده‏فروشی پهنای باند اینترنت و انتقال، کمیسیون سقف تعرفه خدمات دسترسی به اینترنت برای مشترکین ثابت را طی مصوبه 1-237 و نیز سقف تعرفه خدمات داده تلفن همراه برای مشترکان سیار را طی مصوبه 5-237 کاهش داده است، بنابراین، این کاهش قیمت در سقف تعرفه‏های مصوب، قاعدتا باید در ارائه خدمت اینترنت به کاربر نهایی در تمامی انواع ارائه خدمات از قبیل فروش بسته یا مصرف آزاد اعمال ‏شود.

بر اساس اعلام روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دستورالعمل کاهش نرخ تعرفه پهنای باند به شرکت‏های ارائه دهنده خدمات اینترنتی ابلاغ شده و در مورد تخفیف سایت‌های مشخص، تمامی اپراتورها موظفند که برای کل ترافیک با منشأ داخلی تعرفه ترجیحی را اعمال کنند، اما به دلیل گستردگی و مشکلات اجرایی در مرحله اول، مقرر شده است که اپراتورها برای سایت‌های داخلی که از نظر فنی مشکل ندارند این تعرفه را اعمال کنند و مشکلات خود را برای عدم اعمال تعرفه برای سایر سایت‌ها به سازمان گزارش دهند.در حال حاضر اپراتورها بر اساس این دستورالعمل تعدادی سایت را اعلام کرده‏اند و درخصوص مشکلات فنی موضوع را به سازمان منعکس کرده‏اند که بر این اساس دستورالعمل‏های تکمیلی در حال تدوین است و به محض نهایی شدن ابلاغ و درخصوص اجرای آن نظارت خواهد شد. این سازمان می‏افزاید: «در راستای تحقق الزامات حاکم بر شبکه ملی اطلاعات و تفکیک ترافیک داخلی از ترافیک بین‏الملل، کمیسیون طی مصوبه شماره 1-251 سقف تعرفه ترافیک داخلی را 50 درصد سقف تعرفه داده بین‏الملل تعیین کرده است و اپراتورها موظفند تعرفه ترجیحی را به تمامی ترافیک واجد شرایط میزبانی شده در داخل کشور اعمال کنند و البته وجود هرگونه مشکل برای اجرا درخصوص برخی ترافیک‏ها را باید به سازمان منعکس کنند.

اما یکی از ابهامات در شناسایی ترافیک داخل و سایت‌های مشمول این تخفیف است که سازمان تنظیم و مقررات رادیویی اعلام می‏کند تاکنون فهرستی را به‏عنوان فهرست سایت‌های صاحب محتوای داخل به اپراتورها اعلام نداشته است. برای شفاف شدن موضوع، پیش‏نویس دستورالعمل شناسایی ترافیک داخل تهیه و برای اخذ نظرات به دارندگان پروانه ارسال شد.به گفته مسوولان این سازمان اما اتخاذ این سیاست بدون اعمال فشار و تحمیلی بوده است. «به هیچ عنوان ارزان کردن اینترنت به‏صورت تحمیل بر اپراتورها و بدون در نظر گرفتن هرگونه پیش فرض لازم انجام نشده است، به گونه‏ای که ضمن کاهش برخی هزینه‏ها (هزینه پهنای باند بین‏الملل و انتقال) از اپراتور، IP ترانزیت داخلی نیز از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت ایجاد شده است که از طریق آن محتوای داخلی که از مسیر غیر IXP به اپراتورها می‏رسد با میزان تعرفه 1/ 0 تعرفه اینترنت، محاسبه می‏شود. با توجه به تعرفه‏های ارائه شده از سوی اپراتورها هم در بخش ثابت و هم در بخش موبایل، کاملا رویکرد به سمت ارائه قیمت پایین‏تر از طریق طرح‌های تشویقی و حتی طرح‏های عادی قابل ملاحظه است.»

 

اخطار و هشدار

کاربران اما طیف خوشحال این ارزانی هستند و حالا از میان همان‏ها افرادی وجود دارند که پس از ابلاغ این مصوبات نسبت به رعایت نکردن آن از سوی اپراتورها و شرکت‏های تحت اشتراکشان اعتراض دارند. بر همین اساس هم بود که چندی پیش معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به این شرکت‏ها و اپراتورها اخطار داد. اینکه این اپراتورها پس از این تخلف چطور و چگونه جریمه خواهند شد هنوز مشخص نیست، اما حسین فلاح جوشقانی با اشاره به اخطار به ایرانسل و همراه اول برای کاهش تعرفه اینترنت داخلی اعلام کرد که پس از ابلاغ این مصوبه که اواخر اسفندماه ۹۵ به شرکت‏های اینترنتی انجام شد تقریبا تمامی شرکت‏های اینترنتی و اپراتورهای اینترنت ثابت (FCP) این مصوبه را اجرایی کرده و برای ۱۰۰ تا ۲۰۰ سایت داخلی پربازدید که خودشان به ما معرفی کردند، این تعرفه را اعمال کردند. به گفته او تنها شرکت مخابرات ایران و اپراتور اینترنتی‏های وب آن را اجرایی نکردند که براساس پروانه به آنها تذکر و اخطار داده شد.» او اظهار کرد: «همچنین مصوبه تفکیک ترافیک داخل از خارج و کاهش ۵۰ درصدی تعرفه اینترنت داخلی در حوزه دیتای موبایل، تنها توسط اپراتور رایتل انجام شده است؛ اما دو اپراتور ایرانسل و همراه اول این مصوبه را به‏صورت کامل اجرا نکرده‏اند.»

به گفته جوشقانی ایرانسل و همراه اول گفته‏اند که از نظر فنی مشکل دارند و این مصوبه را تنها برای مصرف آزاد ترافیک داخلی و خارج از خرید بسته اینترنتی اجرایی کرده‏اند، البته قول داده‏اند که با رفع مسائل فنی ازجمله ارتقای سیستم صورت حسابگیری (بیلینگ) این مصوبه را هرچه سریع‏تر اجرایی کنند. در هر حال ما به این دو اپراتور موبایل نیز اخطار داده ایم؛ چرا که بالغ بر ۴۰ روز است که از زمان اجرای مصوبه گذشته است؛ اما نتوانسته‏اند آن را به‏طور کامل اجرایی کنند، البته مشکلات فنی خود را در جلسات شبکه ملی اطلاعات عنوان کرده‏اند که امیدوارم به زودی این اقدام صورت گیرد. با وجود آنکه گفته می‏شود در رقابت برای کاهش نرخ تعرفه اینترنت داخل هنوز هم نمی‏توان به دلیل کمبود محتوای داخلی و جذاب برنده‏ای برای این مسابقه تعیین کرد اما این امیدواری وجود دارد که با بازگذاشتن دست سازندگان محتوا و دسترسی راحت‏تر به این اطلاعات فرهنگ ترویج و استفاده از شبکه‏های داخلی مطلوب، فراگیر شود.

 

1396/03/01 6
92882 ایران اکونومیست-طوفان نیوز-فارس- ایرنا- آنا- فاوا نیوز- کوتاه آنلاین-تدبیر و امید- دنیای اقتصاد- کیهان توسعه ۳ مرکز مخابرات در تهران

عملیات کابل برگردان با هدف توسعه شبکه کابل در مراکز مخابراتی شهرستان قدس، شهید سلیمانی حسن آباد و رباط کریم از تاریخ دوم خردادماه آغاز می شود.

به گزارش ایران اکونومیست به نقل از روابط عمومی مخابرات منطقه تهران، با اجرای عملیات مذکور ارتباط تلفنی مشترکین در مرکز مخابرات شهرستان قدس با پیش شماره های 4681 الی 4689 در محدوده شهرستان قدس، شهید قربانی، عالمی به مدت ۷۲ ساعت دچار اختلال خواهد شد.

همچنین در مرکز مخابرات شهید سلیمانی حسن آباد با پیش شماره های 5622 در محدوده روستای زیوان و در مرکز مخابرات رباط کریم با پیش شماره های 5641 الی 5643 در محدوده رباط کریم، دانش 7، وحیدیه به مدت 72 ساعت با اختلال همراه است.

 

1396/03/01 5
92877 وایمکس نیوز-مهر-آی سی تی پرس-خراسان نتايج اولين نظرسنجي مکانيزه از مشترکان اپراتورهاي ارتباطي

نتايج اولين دوره نظرسنجي مکانيزه از مشترکان شرکتهاي FCP، TCIو FWA از طريق سامانه اندازه‌گيري ميزان رضايت کاربران سرويسهاي فناوري اطلاعات اعلام شد.

وايمکس نيوز- سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي به منظور ايفاي وظايف و اختيارات حاکميتي، نظارتي و انجام نقش خود در ايجاد فضاي رقابتي سالم و ارتقاء سطح کيفيت خدمات نسبت به ايجاد سامانه ارزيابي ميزان رضايتمندي کاربران حوزه سرويس هاي فناوري اطلاعات اقدام کرده و کاربران مي توانند در نظرسنجي و همکاري در شناسايي نقاط ضعف و قوت اپراتورها شرکت کنند ...

ضمناً دارندگان پروانه و کاربران مي توانند پس از پايان هر دوره، نتايج کلي نظرسنجي انجام شده را بر روي پورتال سازمان مشاهده کنند.

نظرسنجي اخير، پس از ايجاد سامانه بر روي بخش خدمات الکترونيک پورتال اينترنتي رگولاتوري در يک دوره سه ماهه از 15 دي ماه سال 95 تا 15 فروردين 96 انجام شده و نظر مشترکان در پنج شاخص کيفيت سرويس، سرعت، تعرفه، رسيدگي به شکايات، پشتيباني و وفاداري مشترک به صورت مکانيزه سنجيده شده است.

معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوري با اشاره به تاثير مثبت اين سامانه در ايجاد فضاي رقابتي شفاف و سالم، ارتقاء سطح کيفيت خدمات و افزايش رضايت مشترکان اعلام کرده است که در حال حاضر مردم مي‌توانند با ورود به آدرس الکترونيکي http://itmon.cra.ir/satisfaction و يا لينک ايجاد شده بر روي پورتال سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديوئي به آدرس www.cra.ir در بخش خدمات الکترونيک، نتايج نظرسنجي را مشاهده کنند.

 

1396/03/01 11
92875 جوان-جوان آنلاین كرسي دولتي سهام عدالت در شركت‌ها بايد مردمي شود/سهامداران از دولتي‌ تر شدن مخابرات ضرر كردند

سهامداران خرد مخابرات روز گذشته در مجمع عادي سالانه به دليل ضريب نفوذ نمايندگان دولت در هيئت مديره جهت كاهش تقسيم سود اعتراض كردند...

نویسنده: هادی غلامحسینی/سهامداران خرد مخابرات روز گذشته در مجمع عادي سالانه به دليل ضريب نفوذ نمايندگان دولت در هيئت مديره جهت كاهش تقسيم سود اعتراض كردند، اين در حالي است كه تنها 333ريال سود بين سهامداران توزيع خواهد شد كه از سال مالي 94بسياركمتر است، با به اتمام رسيدن مدت زمان طرح سهام عدالت بايد تكليف نمايندگان مردم در هيئت مديره شركت‌هاي سهام عدالتي مشخص شود.

 

به گزارش جوان، از ابتداي دولت يازدهم نمايندگان دولت تلاش كردند تا ضريب نفوذ خود را در شركت مخابرات افزايش دهند تا اينكه دولت به واسطه يك مصوبه خود نمايندگي سهام عدالت را در هيئت مديره مخابرات برعهده گرفت و بدين ترتيب بخش دولت (نماينده دولت دركنار نماينده دولتي سهام عدالت) ضريب نفوذ خود را در شركت‌هاي سهام عدالتي همانند مخابرات افزايش دادند. در اين بين در شرايطي كه مردم از وضعيت خصوصي مخابرات رضايت داشتند اما با ورود نماينده دولتي سهام عدالت به تركيب هيئت مديره مخابرات عملاً شركت مخابرات در دولت يازدهم نسبت به گذشته دولتي‌تر شد و در واقع اجراي سياست‌هاي منفي اصل 44 به ضرر سهامداران خرد گويا تمام شده است.

 

در حالي كه سال گذشته به رغم ادعاي كاهش تورم از سوي دولت يازدهم، تعرفه مكالمات ثابت 50 درصد افزايش يافت و همين افزايش هزينه ارتباطات و مكالمات در اقلام سبد هزينه‌اي خانوار اين تصور را ايجاد كرد كه در سال مالي گذشته سهامداران از اين رشد درآمدهاي ناشي از رشد نرخ مكالمات و خدمات مخابرات منتفع شوند، اما روز گذشته در مجمع عادي سالانه شركت مخابرات به دليل ضريب نفوذ نمايندگان دولتي و سهام عدالتي اين شركت از 3هزار ميليارد تومان سود محقق شده تصميم به توزيع تنها هزار و 900ميليارد تومان سود بين سهامداران گرفت. سهامداران خرد هم با انتقاد به ضريب نفوذ نمايندگان دولتي در هيئت مديره و تصميمات مجمع مخابرات مدعي شدند كه سهامدارعمده بخش خصوصي در سود‌سازي و توزيع سود بين سهامداران خرد بهتر عمل مي‌كرد كه با فتح سه كرسي از هيئت مديره مخابرات از سوي دولت در واقع روند تغيير كرده است و شركت مخابرات در واقع مجدداً با رويكرد دولتي اداره مي‌شود.

 

سهامداران خرد اين انتقاد را هم مطرح مي‌كردند كه چرا به رغم كاهش توزيع سود در سال 95 نسبت به سال 94 پاداش هيئت مديره 500ميليون تومان تعيين شد ونمايندگان دولت در هيئت مديره مخابرات و نماينده دولتي سهام عدالت در هيئت مديره بايد نسبت به محل نهايي اين پاداش‌ها شفاف‌سازي كنند. گفتني است مدت زمان اجراي طرح سهام عدالت در واقع در حال به اتمام رسيدن است و متولي سهام عدالت مردم هستند و بايد تكليف نمايندگي مردم در سهام عدالت شركت‌هاي مشمول طرح از جمله مخابرات مشخص شود، بدين ترتيب سهامداران اميدوارند نگاه دولتي با خروج نماينده دولتي سهام عدالت از هيئت مديره اين شركت جاي خود را به نگاه خصوصي در اداره شركت بزرگ مخابرات دهد. سهامداران مي‌گويند در حالي كه قبلاً 450 ريال يا 500 ريال قول توزيع سود به سهامداران داده شده بوداما با ضريب نفوذ دولتي‌ها سود توزيعي كاهش يافت. در مجمع عمومي عادي سالانه صاحبان سهام شركت مخابرات ايران كه روز يك‌شنبه 31 ارديبهشت ماه 1396 برگزار شد، ، پس از ارائه گزارش‌هاي حسابرسي و بررسي و تصويب صورت‌هاي مالي مقرر شد 333 ريال سود براي هر سهم صاحبان سهام شركت مخابرات ايران توزيع شود.


گفتني است دهها شركت سهام عدالتي هم اكنون به رغم اتمام 10 ساله دوران اجراي طرح سهام عدالت تحت ضريب نفوذ دولت است و در سال جاري وزارت اقتصاد و دارايي و سازمان خصوصي‌سازي بايد واگذاري مديريت سهام عدالت را به مالكان اصلي طرح يعني 50ميليون نفر تفيض كند، البته شنيده شده كه برخي از دولتمردان به دليل نگاه صرفاً دولتي خود به اقتصاد در تلاش هستند تا ساختاري را طراحي كنند همچنان رانت مديريت سهام عدالت در اختيار آنها باقي بماند و اگر از اين مديريت‌هاي ضعيف بر شركت‌هاي سهام عدالتي خروجي حاصل شد آن را بين صاحبان سهام عدالت توزيع كنند كه اين روند برآمده از نگاه صرفاً دولتي اقتصاد‌دانان دولت يازدهم است و بلاشك به ضرر سهامداران سهام عدالتي تمام خواهد شد زيرا بخشي از عوايد سهام عدالت بايد صرف دكاني شود كه دولتمردان در نظر دارند آن را براي مديريت سهام عدالت راه‌‌اندازي كنند.

 

1396/03/01 27

جمعه ٠٥ خرداد ١٣٩٦ |

جستجو در وب
آمار
بازديدکنندگان امروز : 235
کل بازديدکنندگان : 3444928
بازديدکنندگان آنلاين : 2
زمان بارگزاري صفحه : 1.39
پیشخوان

پیشخوان